Facebook Google+ Twitter

Bądź bezpieczny nad wodą. Woda pochłonęła już 134 ofiary

Za kilka dni wakacje. Pogoda już od kilku tygodni sprzyja zabawom nad wodą. Niestety, nie dal wszystkich kąpiel była radosną zabawą. Od kwietnia w Polsce odnotowano już 134 utonięcia. Służby ratownicze bija na alarm.

Sonda

Czy potrafisz udzielić pomocy topielcowi?

 / Fot. Materiał MSWStatystyki są niepokojące. Od 1 kwietnia woda pochłonęła 134 amatorów nierozważnej kąpieli. W kwietniu utonęło 27 osób, w maju aż 55. W czerwcu mamy już 52 ofiary, a pierwszy letni weekend dopiero przed nami. Statystyki dwóch pierwszych kąpielowych miesięcy jest tragiczniejsza niż przed rokiem. W 2013 roku od kwietnia do września zanotowano 439 utonięcia. Jak będzie w tym roku to zależy od nas samych. Ratownicy proszą o rozwagę.

Wiele z tych tragedii można było uniknąć. Wystarczyłby zdrowy rozsądek, trochę roztropności i przestrzeganie podstawowych zasad. Do wielu tragedii doszło na skutek braku wyobraźni, lekkomyślności, brawury i lekceważenia obowiązujących przepisów. Większość utonięć następuje podczas kąpieli w miejscach niestrzeżonych, nierzadko pod wpływem alkoholu. Nie bez znaczenia jest też brak odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad dziećmi.

Dużymi krokami zbliża się letni czas wypoczynku. W upalne dni wielu z nas będzie szukało ochłody nad jeziorami, rzekami czy morzem. Podczas tego wakacyjnego rozluźnienia nie wolno nam zapominać o zachowaniu trzeźwości umysłu. Głupota, niewiedza, bierność, a przede wszystkim alkohol to czterej najwięksi wrogowie bezpieczeństwa nad  / Fot. policja.plwodą - napisało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na swojej stronie internetowej - Nie mamy możliwości postawienia przy każdym zbiorniku wodnym ratownika, dlatego niezmiernie ważna jest wiedza w zakresie bezpiecznego zachowywania się nad wodą.

Aby czuć się nad wodą bezpiecznie wystarczy przestrzegać kilka podstawowych zasad. Optymalna dla ludzkiego ciała temperatura wody do kąpieli to 22-25 st. C. Wejście rozgrzanym do zimnej wody powoduje szok termiczny, który może być tragiczny w skutkach. Tak samo kąpiel na nieznanym dzikiem kąpielisku i skoki do wody są niewskazane. Niedopuszczalne jest pływanie po alkoholu i narkotykach.

Nadchodzącego lata pamiętajmy o tym, że wypoczynek nad wodą nie zmienił się w tragedię, gdy zabierzemy ze sobą również zdrowy rozsądek i będziemy przestrzegać prostych zasad bezpiecznej kąpieli.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.