Facebook Google+ Twitter

Bądź na maturze jak James Bond!

Mikrofony, podsłuchy i miniaturowe kamery do tej pory kojarzyły się nam z filmami o Jamesie Bondzie. Okazuje się jednak, że za niewielkie czasem pieniądze możemy również wykorzystać oferowane przez te sprzęty możliwości dla własnych celów.Ot choćby mogą posłużyć jako "pomoce naukowe" na maturze.

Zbiór książek. Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Dariusz NowosielskiNajlepszym sposobem na zdanie egzaminu jest oczywiście regularna nauka przez cały rok - o tym wie każdy. Co jednak zrobić, gdy z tajemniczych przyczyn nie uda nam sie opanować wszystkich wiadomości? Jasno powiedzieć trzeba, że liczenie na łut szczęścia to dziś trochę za mało.

Ze ściąganiem jest jak z kłamaniem, nikt się do tego nie przyznaje, ale dużo osób tak naprawdę to robi. Z reguły krytykujemy ściąganie, wytykamy palcem i potępiamy przyłapane osoby, śmiejemy się z nich, pouczamy, jakie konsekwencje grożą za nieuczciwość. Świat się zmienia, ludzie i obyczaje również, a pomimo tego, ten sposób oszukiwania jest niemalże polską tradycją, udoskonalaną tylko w miarę potrzeb. Można zaryzykować stwierdzenie, że jedyną barierą jest tu nasza pomysłowość.

Wiadomości24.pl postanowiły sprawdzić, jak w oparciu o nowinki techniczne i dobry pomysł można skutecznie oszukiwać. Przypomnimy także "tradycyjne" metody ściągania, metody, którymi posługiwali sie nasi ojcowie i nasze matki.

Metodą tradycyjną

Jeżeli nie mamy wystarczającej liczby pieniędzy, a mamy ciekawe pomysły, możemy ściągać "jak za dawnych lat". Podczas egzaminu pisemnego najbardziej popularnym sposobem ściągania jest używanie małych karteczek, wypełnionych ogromną ilością informacji. Trzymać je w kieszeni marynarki, w rękawie lub podkładać pod kartkę, gdy pilnujący nie widzi? Wadą jest to, że często swoim nienaturalnym zachowaniem zwracamy uwagę innych. Co na to poradzić? Niektórzy kartki trzymają na kolanach lub jak dawniej bywało, nawet w kanapkach! Wzory z matematyki, daty z historii, nazwiska autorów lektur w większości sprawiały nam najwięcej problemów. Często zdarzało się, że ktoś zapisywał je długopisem na ręce lub ołówkiem na ławce, na samym początku egzaminu. Najmniej higieniczne, ale za to bardzo zabawne, jest trzymanie w buzi zrolowanego papierka. Warto wspomnieć także o pospolitym zaglądaniu przez ramię i nieustannych konsultacjach trwających podczas egzaminu. Są to sposoby, które nic nas nie kosztują poza ryzykiem przyłapania i uwagą nauczyciela.

Warunkiem powodzenia tego rozwiązania jest oczywiście posiadający odpowiednią wiedzę partner. Często w momencie krytycznym mogą nas uratować schowane w toalecie książki lub czekająca osoba. Możliwości są zatem duże. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana podczas spotkania z komisją na egzaminie ustnym. Tu nasze możliwości ograniczone są praktycznie do zera.

Na Jamesa Bonda

Jeżeli natomiast mamy do dyspozycji i pieniądze i dobry pomysł, a dodatkowo chcemy zaryzykować, zabawiając się w Jamesa Bonda, otwierają się przed nami bardzo interesujące, ale ryzykowne możliwości.
Dla urozmaicenia wyobraźmy więc sobie, że do dyspozycji mamy 500, 1000 i 2000 zł.

Odwiedzając kolejne sklepy, można stwierdzić, że najbardziej praktyczne zastosowanie mają specjalne kamery bezprzewodowe, kamery miniaturowe, mikronadajniki oraz kieszonkowe rejestratory audio i video. Najtańszą kamerę bezprzewodową możemy kupić już w granicach 130 zł, kamery miniaturowe mieszczą się w cenach od 150 do 900 zł. Cena zależy oczywiście od marki sprzętu, zasięgu, rozdzielczości oraz tego, czy wybieramy opcję czarno-białą czy kolorową. Odbiornik takiej kamery jest w pełni kompatybilny ze zwykłym "domowym" telewizorem lub przenośnym komputerem.

Mając do dyspozycji 1000 zł możemy zakupić wspomniany przenośny rejestrator dźwięku i obrazu. Aparat taki ma w zestawie specjalną kamerę, może pełnić rolę aparatu fotograficznego, którym można robić zdjęcia wysokiej jakości nawet przy złym świetle. Dodatkową zaletą jest bezgłośna praca.

Prawdziwymi perełkami są za to długopisy oraz okulary z wbudowaną kamerą. Szpiegowski długopis nie różni się zupełnie niczym od zwykłego, używanego przez nas każdego dnia w pracy czy w szkole. Posiada normalny piszący wkład, ma elegancką obudowę oraz kolorową kamerę z wbudowanym mikrofonem. Obraz jest przekazywany bardzo płynnie nawet pod bardzo ostrym kątem. Wszystko to jest również bardzo proste w obsłudze. Takie cudo techniki to wydatek około 1500 zł. Dużo droższe są okulary. Tu musimy zapłacić często więcej niż 2000 zł. Ogromną zaletą jest to, że kamera jest umieszczona na wysokości oczu, co oznacza, że nie musimy wykonywać gwałtownych ruchów w celu dyskretnej obserwacji. Warto wspomnieć, że okulary są chyba ostatnią rzeczą, w której można podejrzewać, iż zainstalowano w nich mikrofon, nie wspominając o kolorowej kamerze!

Mamy sprzęt szpiegowski, jak jednak komunikować się z osobą która nam pomaga i podpowiada podczas egzaminu? Specjaliści również i w tej kwestii zadbali o klienta. Oczywiście zarówno osoba zdająca maturę jak i osoba podpowiadająca muszą posiadać specjalne słuchawki i wysokiej klasy mikrofony służące bezpośredniej komunikacji. Nasz podpowiadacz może, więc podać interesujące nas informacje, odczytując je z ekranu swojego komputera. Cały sprzęt posiada bardzo małe rozmiary i jest bezprzewodowy, co odgrywa ogromną rolę w warunkach egzaminacyjnych. Największym problemem jest ukrycie takiej słuchawki. Jeżeli nie mamy długich włosów lub najzwyczajniej nie chcemy szeptać i zwracać na siebie uwagi rówieśników oraz pilnującego, do odbierania wiadomości może posłużyć nam zwykły telefon komórkowy, z którego w prosty sposób odczytamy sms-y. Warto pomyśleć zatem o telefonie z możliwie największym wyświetlaczem.

Brzmi to jak science-fiction, ale musimy sobie uświadomić, że obecny rozwój technologiczny pozwala na korzystanie z tego typu sprzętu. Praktycznie każdego roku producenci zachwycają nas nowymi, bardziej praktycznymi rozwiązaniami. Warto jednak zastanowić się nad wydawaniem takiej ilości pieniędzy i podejmowaniu takiego ryzyka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

alex
  • alex
  • 09.02.2011 13:36

gdzie to można zakupić? jak szukać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Dobre ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.