Facebook Google+ Twitter

Bądź świadomym konsumentem

Czy nowe oznaczenia na produktach spożywczych oraz napojach spowodują, że polscy konsumenci będą dokonywali bardziej świadomych wyborów podczas zakupów?

Logo Polskiej Federacji Producentów Żywności / Fot. Print ScreenDziś, gdy modne jest zdrowe oraz świadome odżywianie, Polska Federacja Producentów Żywności odpowiedziała na nasze potrzeby i wprowadziła system oznaczeń graficznych na produktach spożywczych oraz napojach przedstawiający zawartość energii i składników odżywczych.

Co to jest GDA?

Oznaczenie GDA informują o ilościach poszczególnych składników odżywczych zawartych w danym produkcie. Ilości te podane są w procentach, które odnoszą się do wartości Wskazanego Dziennego Spożycia poszczególnych składników.

Wartości te zostały ustalone w oparciu o zalecenia żywieniowe dla wartości energetycznej (kcal) i podstawowych składników odżywczych: białek, cukrów ogółem, węglowodanów, tłuszczu ogółem, nasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika oraz sodu.

Umieszczenie tych oznaczeń przez producentów daje możliwość klientom kontrolowania ilości spożywanych w produktach cukrów, tłuszczów, nasyconych kwasów tłuszczowych, soli oraz wartości energetycznej (kcal). Dodatkowym ułatwieniem jest to, że wartości te podane są w przeliczeniu na porcję produktu.

Dobrowolny Program Znakowania Wartością Odżywczą GDA

Polska Federacja Producentów Żywności zachęca firmy żywnościowe w Polsce do przyłączenia się do tego programu. Organizatorzy uważają, że podawanie tych informacji oraz szeroka edukacja społeczna w zakresie utrzymania prawidłowej i zdrowej sylwetki przyczyni się do zahamowania niekorzystnych zdrowotnych trendów, które prowadzą do nadwagi i otyłości.

Do programu przyłączyły się już takie firmy jak: Coca-Cola Poland, Danone, Ferrero Polska, Kraft Foods Polska, Lu Polska, Mars Polska, Nestle Polska, Pepsico International, Unilever Polska S.A.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.