Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3864 miejsce

Bagna i mokradła

2 lutego obchodzony będzie po raz kolejny Światowy Dzień Mokradeł

Bagna, rozlewiska i mokradła odgrywają w przyrodzie bardzo istotną rolę. Dotyczy to zarówno wielkich obszarów jak i tych małych. Jednymi z najbardziej znanych na świecie są Bagna Biebrzańskie. Rozciągają się one na długości około 100 km i stanowią niezwykłą ostoję dla zwierząt i roślin.

Bagna w okolicach Chwaszczyna (pomorskie) / Fot. Artur HampelBagna w okolicach Chwaszczyna (pomorskie) / Fot. Artur HampelBagna w okolicach Chwaszczyna (pomorskie) / Fot. Artur Hampel

Utworzony w dolinie rzeki Biebrzy Biebrzański Park Narodowy, jest największym parkiem narodowym w Polsce, obejmującym powierzchnię nieco ponad 592 km kwadratowych. Jest to również jeden z największych obszarów bagiennych chronionych prawem na świecie.Bagna w okolicach Chwaszczyna (pomorskie) / Fot. Artur Hampel

Należy nadmienić, iż Biebrzański Park Narodowy objęty jest konwencją ramsarską, która została podpisana 2 lutego 1971 roku w Iraku, w miejscowości Ramsar. Konwencję zapoczątkowało osiemnaście krajów. Obecnie konwencję ramsarską uznaje 160 państw.

Obszary bagienne, to jedne z najcenniejszych ekosystemów charakteryzujących się ogromnym zróżnicowaniem świata roślin i zwierząt. Rozlewiska stanowią bardzo ważne środowisko życia ptactwa wodnego. Cel jaki przyświecał twórcom porozumienia, to zachowanie obszarów wodno-błotnych celem ochrony ptaków je zamieszkujących oraz przebywających na takich obszarach okresowo.Bagna w okolicach Chwaszczyna (pomorskie) / Fot. Artur Hampel

Dzień 2 lutego został również obwołany Światowym Dniem Mokradeł.

Wiele parków narodowych całego świata, również polskich, uczci niniejsze święto prelekcjami, pokazami zdjęć i filmów. Również ośrodki akademickie i naukowe poświęcą czas na prezentację biologicznej różnorodności zbiorowisk bagiennych. Warto prześledzić strony internetowe polskich parków narodowych oraz placówek uniwersyteckich i dowiedzieć się, czy w waszej okolicy również planowane są ogólnodostępne prelekcje.Bagna w okolicach Chwaszczyna (pomorskie) / Fot. Artur Hampel

Olbrzymie znaczenie przyrodnicze mają nie tylko obszary prawnie chronione, duże i małe, ale każda formacja torfowiskowa, bagienna oraz rozlewiska. Tereny podmokłe stanowią o bogactwie i różnorodności otaczającego nas życia. Warto o tym pamiętać, gdy jesteśmy świadkami dewastacji takich obszarów lub planów ich osuszania bądź eksploatacji.
Po ingerencji człowieka w takie obszary, szansa, że ekosystem powróci do stanu pierwotnego, jest praktycznie zerowa. Pamiętając o tym, świętujmy Dzień Mokradeł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dodam do mojego komentarza, że ta czajka tak się "darła", krzycząc coś w rodzaju : w perzu, w perzu, w perzu...i to jak głośno...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś pływałem kajakiem (składakiem) po Biebrzy i te mokradła poznałem. Oczywiście, nawet starałem się, w tych głębszych miejscach do nich wpłynąć. Jednak pływanie szybko się skończyło, bo złapałem dziurę i ledwie się wyratowałem...Ależ tam dużo było ptactwa wodnego, że "głowa boli"...A czajka nawet mnie zaatakowała z góry, uderzając swoim tułowiem w głowę...nawet nie wiedziałem dlaczego. Dopiero później zobaczyłem na ziemi jej gniazdo z młodymi...Ona po prosto broniła jego, odganiając mnie intruza...Taka była porządna mamuśka. Dawno tam nie byłem...ale ten materiał przywrócił mi te niezapomiane obrazy...Dzięki Arturze za wspaniały materiał...Serdecznie pozdrawiam i pięć gwiazdek zostawiam...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i czajki. Kiedyś było ich tak dużo a teraz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedy jeszcze mieszkałam na Pomorzu, prowadzone były prace melioracyjne. Osuszono podmokłe łąki, których i tak nie zagospodarowano. Pamiętam, jak zmienił się krajobraz. Skończyło się majowe kumkanie żab. Czytałam gdzieś, że terenom podmokłym zagrażają projekty regulacji rzek, np.: Kaskada dolnej Wisły i Program dla Odry.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.