Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8084 miejsce

"Bajadera" w Teatrze Wielkim wciąż zachwyca

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-05-02 12:42

"Bajadera" przedstawiana w Teatrze Wielkim jest wyjątkową pozycją dla miłośników teatru i tańca.

Bajadera - hinduska tancerka / Fot. Väsk, Wikipedia, wolne zasoby Niewiele osób mogło przewidzieć, że stara hinduska baśń o nieszczęśliwej tancerce i zakochanym rycerzu stanie się fundamentem libretta do wspaniałego baletu w trzech aktach. "Bajadera" Mariusa Petipy i Siergieja Chudiekowa swoją prapremierę miała 4 lutego 1877 roku w Teatrze Wielkim w Sankt Petersburgu.

Premiera "Bajadery" została przygotowana przez American Ballet Theatre i wystawiona w Nowym Jorku 21 maja 1980 roku. To przedstawienie w autorskim opracowaniu Ludwiga A. Minkusa i Natalii Makarowej święci wciąż triumfy na całym świecie.

W Warszawie balet ten prezentowany jest już siódmy rok i nadal zachwyca coraz to nowych widzów. Scenografia autorstwa Jadwigi Jarosiewicz i kostiumy są wykonane z wielką elegancją i dbałością o szczegóły, a sam wygląd tancerzy na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej zachwyca estetyką. Do tego należy dodać jeszcze dzieło genialnego choreografa, Mariusa Petipy w opracowaniu Cynthii Harvey i Susan Jones, a także precyzję w wykonaniu figur przez tancerzy. Biorąc to wszystko pod uwagę niemożliwe jest, aby spektakl nie przyciągnął wrażliwego na piękno widza.


Ten niezwykle plastyczny, urokliwy utwór harmonijnym brzmieniem wspomaga muzyka. I tu wielkie brawa należą się dyrygentowi Tadeuszowi Kozłowskiemu. Liczny, międzynarodowy zespół Baletu Narodowego stwarza dziś choreografowi możliwości doboru prawie idealnej obsady spektaklu. Widać to doskonale w tym przedstawieniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Balet jest mało oglądany. Jednak rośnie zainteresowanie tą formą sztuki związanej ze sprawnością fizyczną niezbędną w wielu formach scenicznych związanych nie tylko z tańcem. Młodzież coraz chętniej ogląda tańce... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masz rację Krzysiu. Była o tym mowa podczas I Kongresu Tańca link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo!, dzięki za zamieszczenie "migawek" z przedstawienia. Już te fragmentaryczne ujęcia,
pobudzają wyobraźnię i zachęcają do obejrzenia tego wspaniałego spektaklu.
Ogromnie jestem rada, że udało mi się obejrzeć "Bajaderę".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Balet to piękna i trudna sztuka, choć mam wrażenie, iż mocno niedoceniana w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.