Facebook Google+ Twitter

"Bajadera" w warszawskim Teatrze Wielkim - recenzja

Spektakl w Teatrze Wielkim Operze Narodowej to niezapomniany balet w trzech aktach, poświęcony bajkowej miłości.

 / Fot. Mat.prasowe Teatru WielkiegoCudowny balet, który obejrzałam, polecam wszystkim. Pierwszy akt urzeka kolorami, przepychem, scenerią/ Ogląda się go z zachwytem i zachłannością. Sceneria pięknie wspiera rodzącą się miłość i jak w bajkach bywa, ukazuje również czarne charaktery, którym ta miłość przeszkadza.

Nikija bajadera umiera (Aleksandra Liashenko cudowna tancerka - patrząc na nią widziałam jak w jej ciele muzyka grała) pozostawiając załamanego Solora (Maksim Wojtiul zatańczył piękne popisowe figury baletowe).

W drugim akcie sceneria bardzo się zmienia - pokazane zostało "Królestwo cieni", do którego we śnie przenosi się Solor za swoją ukochaną. Balet jak z "Jeziora Łabędziego" zdecydowanie bardziej mi się podobał. Idealna harmonia, piękne figury i pozy, dużo cudownego baletu z piękną oprawą muzyczną ( i moją ulubioną harfą).

Akt trzeci przenosi nas do świątyni, w której zraniony Solor bierze ślub, jednak bogowie wymierzają sprawiedliwość niszcząc uroczystość. Piękne hinduskie stroje, a do tego tancerki ze światełkami, dodają mistycznego uroku temu aktowi. Tak oto Solor dołączył do swojej bajadery pokazując, że jeśli ktoś komuś jest pisany to nawet i po śmierci - bo miłość wszystko zwycięży.

Szkoda, że mi niestety kojarzy się coraz bardziej z bajkami, ale może wznawianie takich bajek na deskach teatru wyzwoli w nas takie głębokie uczucia. Szkoda, że tak krótko trwała ta piękna bajka (2 h i 50 min łącznie z przerwami), ale widziałam po pełnej widowni również dziecięcej i gromkich brawach, że nie tylko mi bardzo się podobała Bajadera.

Jeszcze raz polecam - tak pięknego baletu dla ciała i ducha nie widziałam. Urzekający taniec,muzyka równowagi i mistyczna sceneria pokazana w wielkim teatrze czy może być coś piękniejszego dla kultury duszy?

Dziękuję za bilety.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.