Facebook Google+ Twitter

"Bajki, które zdarzyły się naprawdę". Premierowa recenzja

"Bajki, które zdarzyły się naprawdę" to zbiór 20 opowieści o postaciach historycznych, których losy wpisane zostały w scenariusze... bajek.

Niezwykłe był także losy trzech sióstr. Trzech wawelskich "panien śpiących", jak określiła Annę, Katarzynę i Zofię Jagiellonki. Anna wyszła za mąż w wieku 50 lat za Stefana Batorego, ciut wcześniej została królem Polski. Katarzyna wyszła za mąż po 30. roku życia za Jana Wazę i wyjechała z nim do Szwecji, a raczej Finlandii, która byłą wówczas częścią szwedzkiej monarchii, po czym przez 4 lata byli uwięzieni na wieży zamkowej przez brata Eryka XIV. Zofia, także wzięła ślub po 30. roku życia, bo zdaniem lekarzy zaczęła puchnąć ze staropanieństwa, i choć była najmądrzejsza z sióstr, trafił jej się głupi mąż - Henryk II Młodszy, niemiecki władca, który miał 67 lat i 10 ślubnych oraz 10 nieślubnych dzieci.

Nie będę przytaczać więcej historii, gdyż mijałoby się to z celem. Najlepiej odrywać je samemu. Dodam jedynie, że z książki można dowiedzieć się m.in. o czarnej Halszce, jednym z najpopularniejszych polskich duchów, który straszy w Szamotułach, kto musiał adoptować Elizę Radziwiłłównę, by mogła zostać żoną księcia Wilhelma, dlaczego Jane Grey została "najuczeńszą kobietą w Anglii" czy dlaczego Elżbieta Łokietkówna przeszła do historii jako królowa Kikuta.

Książkę czyta się jednym tchem - niczym bajki, które znamy z okresu dzieciństwa, okraszone historią. Jednak nie ma w niej wojen królów i papieży, lecz losy znanych kobiety, które po poznaniu "księcia z bajki" były bardzo bogate i szczęśliwe albo czuły się samotne i opuszczone - zależnie od okoliczności. Aż trudno się od oderwać do lektury. Obiecywałam sobie, jeszcze tylko jeden rozdział i przerwa, ale było to bardzo trudne.

Anna Moczulska ma dar snucia opowieści, jej historie są naprawdę ciekawe. Książka jest dowodem na to, że historia wcale nie musi być nudna, wystarczy mieć pomysł na jej przedstawienie. Ten okazał się doskonały i prosty. Aż dziwne, że nikt do tej pory na to nie wpadł. O ile ciekawsze byłby lekcje historii, gdyby były prowadzone w taki sposób - lekki, łatwy i przyjemny. Polecam tę książkę każdemu bez wyjątku.

Anna Moczulska jest autorką bloga "Kobiety i historia", na którym opisuje mniej znane, ale nie mniej ciekawe oblicza historii. To historia z ludzką - a przede wszystkim kobiecą - twarzą.


"Bajki, które zdarzyły się naprawdę" trafiły do księgarń 24 sierpnia nakładem wydawnictwa Znak Literanova.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

WS ma wiele odrębnych historii takich filmów w serialu. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie recenzuję seriali, czasami filmy ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ... wspaniale! Może też pokusi się Pani wtedy o recenzję? Trzeba Pani dobrego pióra i świeżego spojrzenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Być może obejrzę ten serial ;) Dziękuję za polecenie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Własnie polecilem lekturę tej recenzji w najbardziej aktywnej grupie fanow serialu WS. Czekam na polski "Wspaniały wiek".

Komentarz został ukrytyrozwiń

O losach trzech polskich królewien może powstanie polski serial "Wspaniałe stukecie Jagiellonów", wtedy pamiętajmy jaką ksiązkę także o nich podsuwa nam do letury Pani Weronika Trzeciak. W jedym z sezonów tureckiego serialu na dworze Sulejmana pojawi sie także polska księżniczka ... Fakt historycznue raczej niemożliwy, ale kto we jakie polskie branki odegrały znacząca rolę w haremach wladcow np. na Krymie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.