Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21424 miejsce

"Bajki, które zdarzyły się naprawdę". Premierowa recenzja

"Bajki, które zdarzyły się naprawdę" to zbiór 20 opowieści o postaciach historycznych, których losy wpisane zostały w scenariusze... bajek.

okładka / Fot. wydawnictwo ZnakLekcje historii kojarzą się często z nudnymi wykładami i wkuwaniem na pamięć dat i wydarzeń. Najczęściej przed samą klasówką. Oczywiście zdarzają się wyjątki, kiedy przedmiot ten prowadzi osoba z pasją. Miałam szczęście, bo mnie trafiły się dwie dobre panie od historii - jedna w podstawówce i druga w liceum. Jednak niewiele zapamiętałam ze szkoły, którą kończyłam dość dawno. Aby odświeżyć sobie wiedzę i uzupełnić braki, postanowiłam sięgnąć po "Bajki, które zdarzyły się naprawdę". Ale co ona mają wspólnego z historią? Okazuje się, że bardzo wiele.

"Bajki, które zdarzyły się naprawdę" to zbiór 20 opowieści o postaciach historycznych, których losy wpisane zostały w scenariusze... bajek. Zdaniem autorki w historii łatwo znaleźć coś z tamtej magii dzieciństwa - tutaj także wszystko dzieje się dawno, dawni temu, bywa nierealne i zagadkowe, a każda opowieść ma swoje zakończenie. Bohaterkami książki są znane kobiety, których życie wcale nie było bajkowe, choć takie mogło się wydawać.

We wstępie możemy przeczytać: Spróbowałam spojrzeć na znane postacie przeszłości tak, jak prawdopodobnie oni by to zrobili. Wpisałam losy swoich bohaterów w scenariusze bajek, starając się uniknąć tego niezrozumiałego poczucia wyższości, jakie często towarzyszy publikacjom historycznym. Ta książka w najmniejszym stopniu nie rości sobie pretensji, by się do nich zaliczać.

Książka składa się z 5 części: "Kopciuszek" (Elżbieta Rakuszanka, Katarzyna I, Anna Leonowens, Zofia Chotek), "Śpiąca Królewna" (Anna Jagiellonka, Katarzyna Jagiellonka, Zofia Jagiellonka), "Księżniczka na ziarnku grochu" (Jane Grey, Tresa Kunegunda Sobieska, Karolina Matylda Hanowerska, Eliza Radziwiłłówna, Stefania Klotylda Koburg), "Piękna i Bestia" (Klara Zach i Kazimierz, Joanna Szalona i Filip Piękny, Maria Tudor I i jej najbliżsi - ojciec Henryk VIII, mąż Filip II Habsburg i siostra Elżbieta, Sydonia von Borc i Ernest Ludwik Piękny, Joanna Grudzińska i Konstanty Pawłowicz Ramonow), "Królewna Śnieżka" (Halszka z Ostroga i Beata Łaska, Barbara Radziwiłłówna i Bona Sforza, Elżbieta Bawarska i Zofia Wittelsbach).

Najbardziej byłam ciekawa losów Elżbiety Bawarskiej, zwaną Sissi. Muszę przyznać, że miałam zupełnie inny obraz cesarzowej Austro-Węgier, żony Franciszka Józefa. Wizerunek ten wykreował film "Sissi" w reżyserii Ernsta Marischki. Bohaterka wzbudziła moją sympatię i było mi jej żal, że była tak źle traktowana przez teściową, która praktycznie odebrała jej dzieci. Tymczasem po lekturze 2 rozdziałów: "Śnieżka, która nie chciała się zbudzić. Elżbieta Bawarska i Zofia Wittelsbach" oraz "Stefania Klotylda Koburg", Sissi zupełnie straciła w moich oczach. Okazała się zupełnie inna niż myślałam. Dbała jedynie o siebie i swoją urodę. Zostawiła męża i podróżowała po Europie, a dzieci widywała sporadycznie. A potem stała się taka sama jak swoja własna teściowa w stosunku do synowej - Stefani Klotyldy Koburg. Historia lubi się powtarzać.

Zaintrygowała mnie także caryca Katarzyna I, która tak naprawdę nazywała się Marta Skowrońska i była chłopką z kurnej chaty, która nie potrafiła nawet pisać i czytać. Jednak niczym w bajce o Kopciuszku, poznała swojego księcia, czyli cara Piotra I, który zrobił ją swoją oficjalną faworytą, a następnie... żoną. I choć miał potem niejedną przygodę miłosną, Katarzyna nie robiła mu z ego powodu wymówek. Najważniejsze było dla niej to, że zawsze do niej wracał. Poza tym mawiał, że żadnej nie można porównać z tobą. Był w niej tak zakochany, że z zazdrości przyniósł jej głowę jej kochanka w słoju. A ona nawet nie mrugnęła. Przedziwna była to para.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

WS ma wiele odrębnych historii takich filmów w serialu. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie recenzuję seriali, czasami filmy ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ... wspaniale! Może też pokusi się Pani wtedy o recenzję? Trzeba Pani dobrego pióra i świeżego spojrzenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Być może obejrzę ten serial ;) Dziękuję za polecenie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Własnie polecilem lekturę tej recenzji w najbardziej aktywnej grupie fanow serialu WS. Czekam na polski "Wspaniały wiek".

Komentarz został ukrytyrozwiń

O losach trzech polskich królewien może powstanie polski serial "Wspaniałe stukecie Jagiellonów", wtedy pamiętajmy jaką ksiązkę także o nich podsuwa nam do letury Pani Weronika Trzeciak. W jedym z sezonów tureckiego serialu na dworze Sulejmana pojawi sie także polska księżniczka ... Fakt historycznue raczej niemożliwy, ale kto we jakie polskie branki odegrały znacząca rolę w haremach wladcow np. na Krymie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.