Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14130 miejsce

Bajki okresu PRL-u na wystawie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Dział Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu zapowiada wystawę czasową, zatytułowaną "Jestem sobie Mały Miś… Bohaterowie dobranocek PRL-u", której otwarcie zaplanowano na 6 maja bieżącego roku.

Miś Uszatek bajkowy bohater peerelowskiej bajki / Fot. Materiał reklamowy MGBJakie postaci kultowych bajek okresu PRL-u będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu? Dla naszych milusińskich będą to nie lada atrakcje, gdyż to ich rodzice i dziadkowie wychowywali się na tych kilkuminutowych dobranockach.
A będą to postaci m.in. z takich bajek, jak: Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Colargol, Pszczółka Maja, Wilk i Zając, Piaskowy Dziadek, Plastusiowy Pamiętnik, Reksio, Kot Filemon, Zaczarowany Ołówek, Krecik, Jacek i Agatka, Koziołek Matołek, Muminki, Pan Cerowany, Przygody gąski Balbinki.

Zamiarem organizatorów wystawy jest również przybliżenie sposobów tworzenia i wyświetlania bajek we wspomnianym czasie. Będzie można zobaczyć oryginalne folie-kadry na których powstawały bajki, np. Reksio. Te wieczorne dziesięć minut zostanie zilustrowane oryginalnymi lalkami, slajdami, plakatami, kartkami pocztowymi oraz różnymi ciekawymi przedmiotami codziennego użytku, jak np.: mydło Jacek i Agatka.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyJednakże prezentacja wystawy ma być skierowana nie tylko do dzieci, ale także do starszego pokolenia, ukazując z jednej strony - zbiór rzeczy zwyczajnych i niezwyczajnych, związanych z bajkowymi bohaterami PRL-u, z drugiej strony - pozwoli zobaczyć coś więcej niż same filmy, mianowicie "życie" bohaterów dobranocek poza emisją, stylistykę gadżetów reklamowych, postęp techniczny w branży telewizyjnej i filmowej.

Na wystawę złożą się w większości eksponaty ze zbiorów Wojciecha Jamy z Muzeum DobranocekJedni z idolów dobranocek, Bolek i Lolek / Fot. Materiał reklamowy MGB w Rzeszowie, Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Studia Se-Ma-For Produkcja Filmowa w Łodzi, a także od kolekcjonerów i osób prywatnych.

I tutaj gorąca prośba bytomskich organizatorów wystawy o włączenie się wszystkich chętnych w tworzenie ekspozycji, poprzez udostępnienie na czas trwania wystawy wszelkich przedmiotów i pamiątek związanych z dobranockami okresu PRL-u.

Chętni proszeni są o kontakt z Działem Etnografii na maila etnografia@muzeum.bytom.pl lub pod numerem telefonu: 32/ 281 82 94 w. 118

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, plac Jana III Sobieskiego
Planowany czas wystawy od 6 maja do 15 lipca 2011

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

http://www.doorg.info/2009/06/08/dobranocka-dla-starszakow/

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, tak trochę namieszałem tymi sentymentami, pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oglądam z córą namiętnie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze dzisiaj te bajki są w programie TVPolonia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

wszystkie te bajki pamiętam:) nawet słynne hasło Ptysia- "Czeszcz Balbina - czo robisz " ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobranocki to jeden z niewielu programów które jeszcze dziś da się oglądać na TV Polonia! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

te bajki to moje dzieciństwo!:)) popieram poprzedniczkę - szkoda, że teraz jest ich tak mało w tv.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mike
  • mike
  • 05.04.2011 08:05

nie trudno Pani Marto.

jakkolwiek by nie było to były dobranocki które bawiły i pouczały. Tworzone z zaangażowaniem. Dziś niestety nawet TVP po 19 pokazuje dzieciom tylko możliwości graficznych programów komputerowych prezentując przy tym KICZ i TANDETĘ.
Nie wspomnę o takich stacjach jak Jetix, Cartoon Network, czy polskich TVN, Polsat etc, które zacierają ręce z tytułu płynących zysków z oglądalności przez dzieci przemocy, uczenia się nieprzyzwoitych słów, odzywek typu "spadaj palancie" i innych, oglądania cieknących z nozdrzy zielonych śluzów, pierdzenia, bekania i innych WSPANIAŁYCH rzeczy.

ale cóż... prezesi platform telewizyjnych najwyraźniej zwracają wyłącznie uwagę na liczbę zer na kontach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Będzie ku temu okazja, by poznać chociaż kawałek roboty przy tworzeniu tych bajek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziś trudno sobie wyobrazić, ile pracy wymagało stworzenie takiej dobranocki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.