Facebook Google+ Twitter

Bajkowa dekada polskiej turystyki

W przeddzień obchodów Światowego Dnia Turystyki, podczas konferencji prasowej z udziałem Ministra Sportu i Turystyki oraz przedstawicielami Polskiej Organizacji Turystycznej, można było się przekonać dlaczego warto spędzić urlop w Polsce.

1 maja 2014r. to dla Polski szczególna data. Z dniem wstąpienia do Unii Europejskiej został otwarty rynek wewnętrzny dla Polaków, a dostęp do czterech swobód: przepływu osób, usług, towarów i kapitału, spowodował, że Polska stała się realną częścią największego rynku turystycznego świata.

Sektor turystyki w obrębie Wspólnoty obejmuje prawie 2 mln małych i średnich przedsiębiorstw zapewniających 9,7 mln miejsc pracy. Kumulacja wyników osiąganych przez tysiące agencji turystycznych i turoperatorów odpowiada pięciu procentom unijnego PKB. Szacuje się, że w roku 2013 Europę odwiedziło 560 tys. zagranicznych turystów, co stanowi 52% udziału w światowej liczbie międzynarodowych przyjazdów.

Polska jest jednym z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które na otwarciu turystycznego rynku szczególnie zyskały. Obserwuje się bowiem 9% wzrost turystyki przyjazdowej w ten rejon kontynentu. Przemiany, jakie dokonały się w ciągu minionych dziesięciu lat w obszarze polskiej turystyki spowodowały, że sektor ten stanowi ona obecnie ponad 6% PKB naszego kraju. Z roku na rok wzrasta liczba odwiedzających Polskę turystów zagranicznych, co tym samym przyczynia się do zwiększenia się wielkości ich wydatków podczas pobytu. Również sami Polacy coraz chętniej wybierają wakacyjne podróże zagraniczne, w ubiegłym roku zrealizowali ich ponad 12 mln, na co wydali niemal 3 mld euro, a najchętniej odwiedzanymi krajami były Niemcy, Włochy i Chorwacja. Prognozy sugerują ciągłe zwiększanie się liczby podróżujących Polaków, zarówno w kraju jak i za granicą.

Motorem rozwoju sektora turystycznego niewątpliwie były i są pieniądze unijne, inwestowane w konkretne projekty w Polsce. Od początku naszego członkowstwa w sumie stanowią one równowartość 1 200 000 mld euro. Można się spierać o sens istnienia Unii Europejskej oraz czy jej obecne działania przynoszą więcej korzyści, czy raczej wymuszają pewne działania i ograniczają poszczególne kraje i regiony. Faktem jest jednak, że dzięki funduszom unijnym widzimy w Polsce namacalne zmiany na lepsze, wreszcie mamy się czym chwalić, o co dbać i promować.

Dalszy ciąg artykułu na stronie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

oj,oj,oj !!! Się koleżanka narazi co poniektórym tym artykułem i danymi. Przecież Polska cała w ruinie leży a gospodarka rozkradziona jest....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.