Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29171 miejsce

Bajkowe widzenie świata

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-14 15:12

Fundacja Rozwoju Gmin Polskich rozpoczyna swój pierwszy projekt, którego celem jest stworzenie sieci bajkowych przedszkoli. Fundacja pragnie otoczyć opieką i wsparciem przedszkola z terenu województwa małopolskiego, których wychowankami są dzieci niewidome i słabowidzące.

Logo / Fot. FRGM"Bajkowe widzenie świata" to projekt składający się z trzech etapów. Pierwszy z nich polega na wyposażeniu każdej placówki objętej programem w przenośny komputer oraz kolekcję bajek i baśni w formie audiobooków. Umożliwi to stworzenie w bajkowych przedszkolach audio-bibliotek dla dzieci, które będą mogły wypożyczać bajki i baśnie do domu, ale także będą korzystały z nich podczas zajęć w formie zbiorowych słuchowisk. Kolejny etap projektu to organizowanie szkoleń dla wychowawców i opiekunów zatrudnionych w przedszkolach, do których uczęszczają dzieci niewidome i słabowidzące.

Ich celem jest stworzenie wychowankom przedszkoli odpowiednich warunków nauki i rozwoju poprzez zapewnienie fachowej opieki, co ułatwi i umili im edukację przedszkolną. Ostatnim etapem w ramach przedsięwzięcia jest przeobrażenie każdego przedszkola w bajkowy świat. Na elewacjach placówek będą malowane postacie i krainy z bajek i baśni. Wybór postaci, scenerii bajkowych itd. będzie zawsze konsultowany z podopiecznymi danej placówki i to ich głos będzie decydujący, ostateczny w tej kwestii. Wszystkie chętne dzieci z danego przedszkola, będą mogły aktywnie uczestniczyć w "ubajkowieniu" swojego świata pod czujnym okiem opiekunów i osób malujących.

Celem projektu jest szeroko rozumiane wyrównywanie szans wśród dzieci niewidomych i słabowidzących, zapewnienie im bezpośredniego kontaktu z literaturą, a co za tym idzie umożliwienie pełniejszej integracji z widzącymi dziećmi. Dzieci w wieku przedszkolnym nie potrafią jeszcze samodzielnie czytać, dlatego słuchanie książek jest dla nich jedyną możliwością na poznanie bogatego świata bajek i baśni. Włączenie takiej formy zajęć w edukacje przedszkolną dzieci niewidomych i słabowidzących, pobudzi ich wyobraźnię i pomoże odczarować nie-widzenie świata - mówi Maria Wojtacha, Wiceprezes FRGP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.