Facebook Google+ Twitter

Baju-baju... ja chcę do Dubaju

Jest taki kraj na Bliskim Wschodzie, który zawróci w głowie niejednemu. Poznawanie go zaczyna się od zgłębiania informacji na odległość. Potem chce się już tylko jednego, po prostu samemu go zobaczyć.

Dubaj nocą / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Dubai_night_skyline.jpgNa terenach obecnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich pierwsi ludzie pojawili się sto tysięcy lat temu. By tu dotrzeć musieli dać sobie radę z trudną do przebycia pustynią.

Dzisiaj kraj ten należy do szybko rozwijających się i najbogatszych państw Azji Zachodniej. Sukces finansowy odniósł dzięki wydobyciu „czarnego złota". Ponieważ złoża ropy naftowej są na wyczerpaniu, kraj uderza w najbardziej pożądany i sprawdzający się sektor – turystykę.

Bardzo prężnie przygotowuje się do przyjęcia podróżnych jeden z siedmiu emiratów, Dubaj. Ze względu na nowatorskie i ambitne projekty budowlane, przyciąga uwagę całego świata. Jego stolica, nosząca tę samą nazwę, jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w XXI wieku. Swój największy sukces, odnosi wznosząc masywną liczbę luksusowych, bardzo nowoczesnych hoteli, drapaczy chmur oraz kurortów nadmorskich. Z pewnością przeżyciem estetycznym jest oglądanie tutejszych arabskich meczetów, ozdobnych w złote kopuły i strzeliste wieżyczki, jednak o wiele większe wrażenie na każdym robi wspaniała infrastruktura oraz najnowocześniejsza architektura, nie mająca sobie równych na całym Środkowym Wschodzie, a może i na świecie.

W średniowieczu, by zbliżyć się do Boga, ludzie wznosili strzeliste wieże gotyckich katedr. Dzisiejsze, coraz okazalsze drapacze chmur, mają świadczyć o potędze i bogactwie kraju, promować miasta i ściągać turystów.

Pod każdym względem - Naj


Najwyższa budowla świata Wieża Dubajska - Burj Dubai / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Burjdubai20feb.jpgOd lipca zeszłego roku największą budowlą świata jest zaprojektowana przez Adriana Smitha Wieża Dubajska - Burj Dubai. Wówczas osiągała wysokość 512 metrów. Budowla nadal pnie się w górę. We wrześniu 2008 roku przekroczyła 700 metrów. Ostateczną wysokość obiektu poznamy w sierpniu 2009 roku. Wieża kształtem nawiązuje do kwiatu pustyni. Budowana jest na planie trójramiennej gwiazdy, której ramiona wychodzą z centralnego rdzenia i wraz ze wzrostem wysokości stopniowo się zmniejszają. Szczyt tej smukłej, niebotycznej wieży zwieńczony będzie iglicą, a całość zostanie osłonięta szklanymi płytami. Budynek stanie się srebrzystą ikoną miasta. Jego poszczególne piętra mają kształt litery „Y", co zapewni widok na Zatokę Perską z większości pomieszczeń. W Burj Dubai 37 pięter zajmie hotel, ponad 60 jest przewidzianych na prywatne apartamenty, na 78. zaplanowano basen kąpielowy, a na 124. taras widokowy. Reszta pomieszczeń przeznaczona jest na biura. W tym najwyższym na świecie wieżowcu wszystko musi być „naj”. Będzie go obsługiwało 66 najszybszych wind świata, poruszających się z prędkością dochodzącą do 65km/h. Windy te będą dwupokładowe, a każda z nich pomieści 42 pasażerów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ja też chcę, nie tylko do Dubaju :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.