Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3406 miejsce

Bakterie żyjące w ludzkim ciele mogą być i dobroczynne, i szkodliwe

Mikroorganizmy żyjące w nas mają zbawienny wpływ na nasze życie. Korzystna jest szczególnie flora bakteryjna jamy ustnej, żołądka i jelit. Korzystna, gdyż bakterie w przewodzie pokarmowym, pomagają nam w procesie trawienia.

W organizmie człowieka jest tak dużo rozmaitych bakterii, że zawierają aż 2 kg ogólnej masy ciała. Jedne są pomocne i niezbędne w procesach życiowych naszych organów, inne - szkodliwe, a jeszcze inne obojętne. Jako mikroorganizmy, często jednokomórkowe, bakterie są tak maleńkie, że ludzkie oko nie jest w stanie ich dostrzec. Dostrzegamy za to ich rolę – pozytywną lub negatywną. Bez nich nasze życie byłoby niemożliwe.

Bakterie bytujące w nas mają zbawienny wpływ na nasze życie. Szczególnie korzysta na tym flora bakteryjna jamy ustnej, żołądka i jelit. Korzysta, ponieważ bakterie żyjące w przewodzie pokarmowym, pomagają w procesie trawienia. Z jednej strony zjadają część tych składników pożywienia, których nasz organizm nie jest w stanie rozłożyć na "czynniki pierwsze", a z drugiej ułatwiają strawić te substancje, z którymi sami nie jesteśmy sobie w stanie poradzić.

W procesie wydalania – jak podają lekarze - jedynie połowa kału to resztki pokarmów, a drugą połowę stanowią usuwane razem z nimi bakterie. Mimo utraty w trakcie wydalania, znacznej części mikrobów, flora bakteryjna w układzie pokarmowym, dość szybko się odradza. U starszych osób i dzieci przychodzi to trudniej, wówczas należy kupić w aptece bakterie mlekowe i pobierać je zgodnie z zaleceniem ulotki.

Oprócz znaczenia trawiennego - drobnoustroje, które żyją w naszym przewodzie pokarmowym, tworzą bardzo ważną naturalną barierę ochronną, przed atakami bakterii z zewnątrz – podaje portal - http://odkrywcy.pl/kat,111396,title,Jakie-bakterie-zyja-w-ludzkim-ciele,wid,14577727,wiadomosc.html?smg4sticaid=6fac6. Zdaniem specjalistów - atakują nas różne mikroby, bo chcą przejąć zajęte już "terytorium", albo chcą zabrać pożywienie bakteriom w nas żyjącym. Tak, więc mikroby obronne, tzw. nasze, powstrzymują rozwój w organizmie wielu chorób.

Ale uwaga! Nasze dobroczynne bakterie mogą być również szkodliwe dla osób z osłabioną odpornością. Dlaczego? Bo większość z dobroczynnych mikroorganizmów wytwarza, np. kwasy, które w zwiększonych ilościach mogą działać niszcząco na inne komórki naszego organizmu. W efekcie, jeśli układ immunologiczny nie jest w stanie zatrzymać nadmiernego rozmnażania się bakterii, to ich toksyny zaczynają się rozprzestrzeniać po całym ciele i wywołują wiele chorób.

Bardzo groźny gronkowiec złocisty, który występuje w naszych jelitach, oczach, uszach i na skórze, może wywołać zapalenie ropne skóry lub objawy zatrucia, takie jak biegunka i wymioty. A to czasem, gdy organizm jest słaby, może doprowadzić nawet do śmierci.

Podobnie również bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia może się okazać pałeczka ropy błękitnej, która zamieszkuje nasze płuca. Zdaniem lekarzy, jest ona przyczyną większości zakażeń szpitalnych, do których najczęściej należą m.in. zapalenie opon mózgowych, infekcje ucha środkowego i ropień mózgu.

Naukowcy z 80 instytutów badawczych na świecie, przez 5 lat analizowali pobrane próbki od 242 różnych osób, aby rozszyfrować i utworzyć wykaz wszystkich szczepów bakterii, jakie żyją w naszym organizmie. W końcu okazało się, że jest ich ponad 10 tysięcy. Na powierzchni dłoni żyje nawet 150 różnych rodzajów bakterii. A pojedyncze komórki bakteryjne żyjące tylko w naszych jelitach, stanowią ogólną masę 10 razy większą niż wszystkie komórki naszego organizmu. Bardzo duże skupiska bakterii są również na naszej skórze, w uszach, oczach i w płucach.

W badaniach stwierdzono, że te same miejsca u różnych ludzi, zamieszkują te same lub podobne bakterie, czyli dajmy na to - usta jednej osoby, mają pod względem bakteryjnym wiele wspólnego, albo też więcej wspólnego z ustami innej osoby, niż z własną pachą czy dłonią.

Innym istotnym stwierdzeniem jest to, że choć konkretne rodzaje bakterii, takie jak np. gronkowce, paciorkowce czy laseczki, zamieszkują te same miejsca u wszystkich ludzi, to mimo wszystko występuje duża różnorodność szczepów u różnych ludzi. Oznacza to w praktyce, że każdy człowiek ma swoją specyficzną florę bakteryjną, czyli określony skład bakterii, charakterystyczny wyłącznie dla niego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.