Facebook Google+ Twitter

Bal na Gnojnej - "Oberża pod złotym rogiem" w Teatrze Żydowskim

Spektakl Szymona Szurmieja i Ryszarda Marka Grońskiego to niezwykła opowieść o przedwojennej Warszawie.

Oberża pod złotym rogiem / Fot. Marta Kuśmierz, Teatr Żydowski"Oberża pod złotym rogiem" w reżyserii Szymona Szurmieja to spektakl muzyczny, który wprowadza widzów w klimat przedwojennej Warszawy. Stykały się w niej dwie kultury - żydowska i polska, które się przenikały, a jednocześnie pozostawały odrębnymi bytami.

Podczas spektaklu można usłyszeć takie szlagiery, jak m.in. "U cioci na imieninach", "Czy tutaj mieszka panna Agnieszka?", "Umówiłem się z nią na dziewiątą" oraz "Ta mała piła dziś" - w nowych aranżacjach. Przeplatane są one skeczami w stylu kabaretu "Qui Pro Quo" oraz etiudą "Zośka wariatka" Juliana Tuwima.

W sztuce tej występuje aż 25 aktorów, co się rzadko zdarza w dzisiejszych czasach - Marcin Błaszak, Piotr Chomik, Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Ewa Greś, Ryszard Kluge, Grzegorz Kulikowski, Mariola Kuźnik, Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Joanna Przybyłowska, Izabella Rzeszowska, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Piotr Sierecki, Monika Soszka, Barbara Szeliga, Alina Świdowska, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński, Maciej Winkler, Ernestyna Winnicka i Piotr Wiszniowski.

Monika Chrząstowska / Fot. Marta Kuśmierz, Teatr ŻydowskiJeśli chodzi o warstwę artystyczną, to była na najwyższym poziomie. Wszyscy aktorzy byli świetni, weszli w swoje role i stworzyli niezwykłą opowieść o dawnych czasach. Kilka piosenek szczególnie zapadło mi w pamięć. Najbardziej utwór "Pragnę twoją być", który był nie tylko pięknie zaśpiewany, lecz także zagrany przez Monikę Chrząstowską. Pragnę twoją być, o mój jedyny. Chcę dla ciebie żyć dni i godziny. Weź w ramiona złe kochanki ciało. Zabij serce me i weź mnie całą. Tej nocy znów mnie będziesz bił. Aż skonam z krzyku. Lecz iść od ciebie nie mam sił. Ty, psie, nędzniku.

Monika Soszka / Fot. Marta Kuśmierz, Teatr ŻydowskiKolejną piosenką była "Kogo nasza miłość obchodzi" Hanki Ordonówny. Monika Soszka wykonująca ten utwór śpiewała bardzo przekonująco: Kogo nasza miłość obchodzi. Tylko Ciebie i mnie. Komu nasza miłość zaszkodzi. Tylko Tobie i mnie. Komu oczy łzami wypije. Tylko tobie i mnie. Kogo nasza miłość zabije. Tylko ciebie i mnie.

Podobała mi się także piosenka "Ta mała piła dziś" w wykonaniu Ewy Greś. Ta mała piła dziś i jest wstawiona. Jest taka senna, rozanielona. Czy ją rozpalił żar. kto jej starł puder z lic? Ta mała piła dziś i nie wie nic"!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ja oglądałam dopiero jeden spektakl, ale bardzo mi się podobał :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za recenzję, uwielbiam spektakle Szurmieja. Też poszłabym natychmiast !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że masz tak daleko do Warszawy. Ale może jak będziesz w kraju, to uda Ci się wybrać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poszłabym natychmiast. Uwielbiam takie spektakle. Weroniko, jak miło, że się podzieliłaś wrażeniami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.