Facebook Google+ Twitter

Bałaganu z ustawą refundacyjną ciag dalszy. Będzie protest?

Wchodzi w życie nowelizacja ustawy refundacyjnej, a obiecanych przez resort zdrowia rozporządzeń ciągle nie ma. Lekarze i aptekarze czują się oszukani. Od 1 marca ma też obowiązywać nowa lista leków. Tymczasem wiceminister Włodarczyk ma zostać odwołany, a dwóch kolejnych zamierza złożyć dymisję. Lekarze i aptekarze nie wykluczają kolejnych protestów.

 / Fot. Philip La Torre/wikimedia/CC-BY-SAW dalszym ciągu nie wiadomo jak ma wyglądać prawidłowo wypełniona recepta i kto będzie odpowiadał za błędy. Obiecane przez ministra Arłukowicza zmiany miały być wprowadzone w formie rozporządzeń, ale tych ciągle nie ma i nie wiadomo kiedy będą. Ministerstwo twierdzi, że trwają intensywne prace i że najważniejsza jest jakość prawa, ale lekarze i aptekarze czują się znów oszukani.

Lekarze w dalszym ciagu nie wiedzą, czy będą musieli wpisywać na receptach poziom odpłatności. Chcą też kolejnych zmian np. zwolnienia z odpowiedzialności za wypisanie recepty osobie bez ubezpieczenia świadczeniobiorców czyli przychodnie. Aptekarze z kolei czekają na przepisy o abolicji za realizację recept w styczniu.

Od wprowadzenia tych zmian obie grupy uzależniają dalsze postępowanie i nie wykluczają kolejnych protestów. Lekarze planują zaskarżenie Trybunału Konstytucyjnego rozporządzeń o umowach z NFZ. Chcą też zwrócić się do Rzecznika Praw Obywatelskich, by ten zaskarżył przepisy o wskazaniach. Według ustawy refundacyjnej lekarze mogą ordynować leki tylko na te choroby, na które zarejestrował je producent. Chcą, by o stosowaniu konkretnego leku decydowały wskazania medyczne, informuje rmf24.pl.

Od 1 marca ma obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Negocjacje w tej sprawie ciągle trwają i wszystko wskazuje na to, że powtórzy się sytuacja z początku roku. Jeśli lista zostanie opublikowana w ostatnej chwili, czeka nas kolejny chaos.

Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, iż ma zostać zdymisjonowany Andrzej Włodarczyk, wiceminister odpowiedzialny za refundację. A może się okazać, że Bartosz Arłukowicz pozostanie sam na "placu boju". Nieoficjalne informacje "Gazety Wyborczej, o których informuje serwis interia.pl mówią, że chcą odejść kolejni dwaj kluczowi wiceministrowie: Jakub Szulc, odpowiedzialny za finanse i Marek Haber, odpowiedzialny za organizację ochrony zdrowia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

@Ad rem
  • @Ad rem
  • 09.02.2012 19:09

W jednych przychodnią są komputery,a winnych ich nie ma.Jedni płacą 20 zł,mniej,inni płacą 20 zł więcej.Ot i cała prawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ad Rem
  • Ad Rem
  • 09.02.2012 15:21

Ja nie wiem kto nakręca sprawę refundacji ? 0d 2 stycznia moje 2 poradnie wypisują prawidłowo recepty [ drukują ] mają programy komputerowe .Wszystko przebiega jak przed reformą . Za swoje leki płacę 20 zł mniej .Ma odejść Włodarczyk , dwóch pozostałych było dementi. @ Panie Kowalski przyłóż się kiedyś i pisz prawdą

Komentarz został ukrytyrozwiń
3336
  • 3336
  • 09.02.2012 13:34

Jestem za odwolaniem nieudacznikow ,ale najpierw musza poprawic to co zepsuli!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.