Facebook Google+ Twitter

Balcerowicz będzie ratował gospodarkę Unii Europejskiej

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-10-19 22:35

Podczas gdy w Polsce głośno komentowano kandydaturę Lecha Wałęsy do europejskiej Rady Mędrców, członkostwo Leszka Balcerowicza w podobnej grupie ekonomicznej nawet specjalnie nie zostało zauważone. Traktowane jest jako element naturalnego porządku rzeczy. Balcerowicz jest już dziś podobnym symbolem polskiej ekonomii jak złotówka. Anders Aslund z waszyngtońskiego Instytutu Ekonomii uważa, że Balcerowicz stał się drugim po Janie Pawle II symbolem Polski.

Leszek Balcerowicz / Fot. Maciej Jeziorek/PolskaRada, w której znajdzie się w Brukseli, ma doradzać Komisji Europejskiej, jak przełamać kryzys finansowy. Mimo że kolegia takie mają często charakter symboliczny, tym razem może być inaczej. Leszek Balcerowicz nie będzie łatwym współpracownikiem dla europejskich ekonomistów

To twardy liberał w stylu amerykańskich monetarystów i inaczej niż większość europejskich gwiazd ekonomii uważa, że najlepszym regulatorem rynku jest on sam. Zatem w radzie nie zabraknie kontrowersji.

A to trochę może rozruszać Balcerowicza, bo współpracownicy z SGH zauważyli, że ostatnio chyba zaczął się trochę nudzić. Jego kandydaturę osobiście zgłosił Donald Tusk. - Premierowi zależało na tym, by do grupy wszedł profesor, który jest autorytetem nie tylko dla Polaków, ale też całego świata ekonomicznego - mówi Krzysztof Lisek, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Na razie nie wiadomo, ilu ekspertów wejdzie w skład grupy ds. kryzysu, ani jakie każdy z nich dostanie zadanie. Jej powstanie zapowiedział dwa tygodnie temu przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso. - Będą monitorować i analizować sytuację na rynkach finansowych - mówi Lisek. A Jacek Protasiewicz, europoseł PO, dodaje: - Mają przedstawić strategię poradzenia sobie z kryzysem.

Nieoficjalnie wiemy, że Balcerowicz był wcześniej rozpatrywany przez polityków PO jako kandydat do tzw. Grupy Mędrców. Jednak po konsultacjach uznano, że będzie to Lech Wałęsa. - Były prezydent miał większe szanse, by zyskać akceptację, gdy spośród 27 kandydatów krajów członkowskich UE wybierano tylko 12 - mówi nam ważny polityk Platformy. - Balcerowicz bardziej przyda się w grupie zajmującej się kryzysem.

Jan Rostowski, minister finansów, jest tą kandydaturą zachwycony. Lech Kaczyński i PiS nie protestują, jak było to w przypadku Lecha Wałęsy. Nawet SLD siedzi cicho, a najsłynniejszy krytyk Balcerowicza Andrzej Lepper jest zajęty wizytami w prokuraturach i sądach.

61-letni Leszek Balcerowicz niegdyś był bodajże najbardziej kontrowersyjną postacią polskiego życia publicznego. Hasło "Balcerowicz musi odejść" stało się jednym z symboli polskiej transformacji. Dziś nawet krytycy wypowiadają się o nim z szacunkiem.

Dowiedz się więcej na stronach Polska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mam nadzieję, że w tej radzie zabraknie ludzi o pogladach zbliżonych do Balcerowicza i on sam będzie tam osamotniony. Wybór tej kandydatury przez rząd RP to jakieś skrajne nieporozumienie. Dla mnie też człowiek nigdy nie był ekonomicznym autorytetem. To właśnie ekonomiści o neoliberalnych poglądach doprowadzili do powstania tego gigantycznego kryzysu finansowego. Balcerowicz i jemu podobni świetnie się sprawdzają w roli rzeczników interesów globalnego kapitału a nie zwykłych obywateli. To właśnie dzieki nim globalne koncerny nie muszą płacić podatków, a spekulanci sprawują nadzór nad działalnością giełdy. Jednak czas tych lobbystów wielkich ponadnarodowych korporacji się kończy i rynki finansowe utracą władzę nad państwami i obywatelami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.