Facebook Google+ Twitter

Balcerowicz krytykuje pomysł na ratowanie Grecji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-11 18:25

Leszek Balcerowicz uważa, że utworzenie Europejskiego Funduszu Walutowego nie byłoby dobrym rozwiązaniem greckiego kryzysu. Były wicepremier i minister finansów spotkał się z dziennikarzami w paryskim Centrum Prasy Zagranicznej.

Podczas spotkania Leszek Balcerowicz był pytany między innymi o przyczyny kryzysu w Grecji. Skrytykował władze tego kraju za liczne błędy w ich polityce budżetowej.

Co do sposobów wyjścia z tego kryzysu, polski ekonomista podkreślił fakt, że będąca w strefie euro Grecja nie może występować o pożyczki do instytucji takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Tak zdecydowały obowiązujące w Unii traktaty. Nie ma jednak instytucji europejskiej, która mogłaby zastąpić MFW. Jak powiedział Balcerowicz, Europejski Fundusz Walutowy to jedynie idea, a do jego stworzenia potrzebne byłoby wiele lat wspólnych działań unijnych.

Zdaniem Leszka Balcerowicza, absurdem jest to, że takie przechodzące kryzys kraje jak Węgry i Estonia mogły wystąpić o warunkowe pożyczki do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a Grecja nie ma takiej możliwości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.