Facebook Google+ Twitter

Balcerowicz musi wrócić...

Polska jest krajem pozbawionym osób darzonych powszechnym mirem i szacunkiem. Przyzwyczailiśmy się, że szczególnie kontrowersyjni są ci, którzy mają zagorzałych i aktywnych wyznawców lub wrogów. Taką osobą jest Leszek Balcerowicz.

Sonda

Najlepszym politycznym menedżerem na czas kryzysu byłby:

Autorytet w polityce
 / Fot. Lestat.Jan Mehlich/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Leszek_Balcerowicz.JPGProf. Leszek Balcerowicz ostatnimi czasy znany był z tego, że "musi odejść". Autor tej frazy, były wicemarszałek, wicepremier, swoją sławę zyskał właśnie na powtarzaniu: "musi odejść", "musi odejść" itd. Nie interesuje nas wszelako Andrzej Lepper, chyba że jako marketingowy przykład cyklu życia produktu. Leszek Balcerowicz interesuje nas za to bardzo, z kilku powodów: jest osobą, której wypowiedzi i działania wpływały i wpływają na ocenę polskiej gospodarki, jest ekonomistą, a więc rodzajem specjalisty wiedzy tajemnej, posługującym się językiem mistyki (zwanej "makroekonomią"), jest osobnikiem działającym planowo i z rozmysłem, czego najlepszym świadectwem publicznym był "Plan Balcerowicza", i jest wreszcie symbolem, ucieleśnieniem rewolucji gospodarczej, prowadzącej od komunizmu do dzikiego rynku.

W jednej osobie łączą się więc cechy: wizjonera - idealisty, planisty, innowatora. Z tego powodu Leszek Balcerowicz porównywany jest czasem do Eugeniusza Kwiatkowskiego, któremu takie cechy można bez trudu przypisać.

Wizerunek Balcerowicza
Zestaw cech przypisanych Balcerowiczowi wydaje się na pierwszy rzut oka wewnętrznie sprzeczny, ale sprzeczności żadnych tu nie ma. Więcej, jest to zestaw cech tworzących homogeniczną całość. Z punktu widzenia marketingowego jest to zwarta zbitka skojarzeń pozytywnych, która w całości roznosi w pył pewne skazy na wizerunku czy poważne merytoryczne usterki w jego działaniach i projektach (rozbite PGR-y, spóźnienie z reformą emerytalną, klęska Unii Wolności). Marketingowo ważne jest też to, że Balcerowicz ma "zimny" wizerunek eksperta kalkulującego projekty, w wyrachowany sposób kierującego bezduszną maszyną (NBP, finanse publiczne).
Z użytkowego punktu widzenia Balcerowicz jest produktem rynkowym o cechach pralki bądź lodówki. Czasem się psuje, ma usterki, pogadać się nie da, emocji nie wzbudza, ale zapewnia w przybliżeniu wizję (ideał) czystości i świeżości. Jak się zepsuje - do utylizacji. Jak działa sprawnie - niech działa.
Istotnym elementem wizerunku jest jego trwałość: od 1989 roku wizerunek Leszka Balcerowicza nie ulega istotnym zmianom. Jest wyrazisty, stały w tym co robi (a przynajmniej tak jest postrzegany), a więc zapewnia poczucie stabilności!

Leszek Balcerowicz / Fot. Marek Jeziorek / Polska, za: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/balcerowicz_bedzie_ratowal_gospodarke_unii_europejskiej_79068.htmlIdealny na premiera
Jeśli traktować politykę jako rodzaj gry rynkowej, w której jest produkt (Balcerowicz), zaspokajający określone potrzeby (spokój, stabilność) w danej sytuacji (emocje, kłótnie, ryzyka gospodarcze) - to nic dziwnego, że Leszek Balcerowicz jawi się jako idealny kandydat na premiera czasów kryzysu. Z tego punktu widzenia Balcerowicz cieszy się zaufaniem Polaków, wzbudza pozytywne skojarzenia, a jego postać może rozbudzać nadzieje. Z dużą powagą należy zatem spojrzeć na wyniki badań przeprowadzonych 10 października 2008 roku na zlecenie "Gazety Wyborczej" przez dawną Pracownię Badań Społecznych, obecnie PBS DGA.

W badaniu uwzględniono kandydatów (alfabetycznie): Balcerowicz, Buzek, Kaczyński, Marcinkiewicz, Mazowiecki, Miller, Napieralski, Pawlak, Sikorski, Tusk, Ziobro. Określone cechy można było przypisać więcej niż jednemu kandydatowi.

Najlepszy premier na czas kryzysu (wyniki badań):
- kategoria "wszyscy wyborcy": (1) 41 proc. Marcinkiewicz, (2) 40 proc. Tusk, (3) 37 proc. Balcerowicz
- kategoria "młodzi - do 24 lat": (1) 39 proc. Balcerowicz, (2) 37 proc. Tusk, (3) proc. Sikorski
- kategoria "matura i więcej": (1) 50 proc. Balcerowicz, (2) 37 proc. Tusk, (3) 35 proc. Marcinkiewicz
- kategoria "wyborcy PiS": (1) 52 proc. Kaczyński, (...), (4) 29 proc. Balcerowicz
- kategoria "mniej niż matura": (1) 50 proc. Marcinkiewicz, (...), (4) 29 proc. Balcerowicz
Teraz pewnie te dane wyglądałyby inaczej - powtarzamy je w sondzie, z nieznacznie skorygowanym wykazem nazwisk.

Badanie na forum Wiadomości24
Wyniki sondy w sprawie menedżerów na czas kryzysu, stan na 14.2.2009, godz.13. / Fot. http://www.wiadomosci24.pl/artykul/eugeniusz_kwiatkowski_dobrze_zasluzyl_sie_polsce_87790.htmlRównież na forum Wiadomości24 przeprowadzony został mały sondaż, dotyczący menedżerów politycznych na czas kryzysu. Uwzględniono pięć postaci, obok Leszka Balcerowicza również: Waldemara Pawlaka, Jacka Rostowskiego, Donalda Tuska i Jerzego Buzka - byłego premiera, jedynego, który miał odwagę przeprowadzić uderzeniowo cztery reformy systemowe w jednym czasie (1997).
Wyniki - jak widać na zdjęciu. Być może uległy zmianie od momentu niniejszej publikacji - można sprawdzić.
* * *
Mało kto głośno i publicznie popiera pomysł, żeby Balcerowicz wrócił na swoje miejsce. Za to niemal pewne jest, że jeśli Leszek Balcerowicz wróciłby i spełnił swoje zadanie, to historia zatoczy koło, którego sens mieści się w haśle Balcerowicz zrobił swoje, Balcerowicz może odejść.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Jeden co ma "twardą głowę".

Komentarz został ukrytyrozwiń

ERRATA. Akapit "Najlepszy premier na czas kryzysu" w kategorii "młodzi" powinno być Sikorski 32%.
Mało ważne, ale dla porządku się należy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.02.2009 13:19

(+) Rozsądny, spokojny tekst. Bardzo potrzebny po ostatnich atakach na Balcerowicza...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.02.2009 08:01

Ciekawe, oczywiście się zgadzam i nie jestem nawet przeciw.
Jak ja się cieszę, że ludzie wreszcie dostrzegli ze piewcy patriotyzmu za wszelka cenę więcej szkodzą.
Prosty naród już nie chce nic kupić, jakie to budujące( dla innych pewnie przykre).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety tak już u nas bywa, że gdy pojawia się ktoś sensowny i z głową, to natychmiast znajdzie się wielu, którzy gorliwie będą krzyczeć, że "musi odejść".

Gdy Balcerowicz przeprowadzał reformy, za mało jeszcze odrosłem od ziemi, by zdawać sobie z tego sprawę i mieć jakiekolwiek pojęcie o polityce, więc trudno mi go oceniać, ale z różnych opinii wnioskuję, że to postać - wbrew temu co mówią niektórzy - zdecydowanie pozytywna. Czy byłby dobrym premierem? Nie wiem. Imponuje mi natomiast spokój i logika, z jaką się wypowiada w każdej sytuacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co do Balcerowicza, nie będę się wypowiadał, bo nie dysponuję wystarczającą wiedzą na jego temat. Na brak kapitalizmu w Poslce przez 50 lat nawet Balcerowicz nie poradzi (do tego studiował marksistowską ekonomię w latach 60. - w tym samym czasie, co moja matka w SGPiSie). Wolny rynek może jest dobry, ale większość państw jest antywolnorynkowa. Co więcej wielkie koncerny realizują często politykę swoich państw (jak np. niemieckie) i daleko im do liberalizmu...

Poza tym ja nie powoływałbym się na wyniki badań społecznych w ocenie polityków!!! W demokracji?
W demokracji - nie zapominajmy - dwóch meneli spod sklepu spożywczego ma zawsze większą siłę głosu niż jeden profesor uniwersytetu! To znaczy, że jak półanalfabeci - menele przegłosują profesora, to maja rację??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak. Okrzyki byłego bałwaństwa, dziwnym zrzadzeniem losu i Jarosława K. dopuszczonego do władzy,
są potwierdzeniem klasy prof.Balcerowicza.
Powinien wrócić na stanowisko decydujace o gospodarce i finansach kraju.
Doradztwo nie wystarczy. Chodzi o narzedzia pozwalające na reformy, z ktorymi skutecznie walczą "obrońcy ludu (prawie) pracujacego".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwaga, tekst w wersji uzgodnionej wspólnie przez redakcję i autora 15 lutego w samo południe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To takie sytuacje zdarzaja sie na lamach w24? nie przypuszczalem, ze cos takiego istnieje. a co do balcerowicza, to widzial bym go w roli doradcy premiera, niz na tym stanowisku. nalezy zwrocic uwage, ze premier odpowiedzialny jest nie tylko za gospodarke.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwaga, poprosiłem redakcję o usunięcie tekstu z uwagi na niedopuszczalną ingerencję w treść.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.