Facebook Google+ Twitter

Balcerowicz o pomysłach PiS i partii opozycyjnych: to publiczne oszustwo

Leszek Balcerowicz – wcześniej zwolennik Platformy Obywatelskiej - stał się od pewnego czasu jej ostrym recenzentem. Niepochlebnie ocenia też, propozycje dla Polski składane ostatnio przez partie opozycyjne, w tym szczególnie PiS.


PiS odkłada wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska i powołanie prof. Piotra Glińskiego na premiera. Wniosek będzie dopiero po zakończeniu negocjacji budżetu Unii Europejskiej, mówi Joachim Brudziński z PiS. Natomiast prof. Leszek Balcerowicz nie szczędzi złych słów, ani dla pomysłów PiS o wniosku, ani dla kandydata PiS na premiera. Bo – jak komentuje - "to rodzaj publicznego oszustwa". Jego zadaniem, propozycje partii Jarosława Kaczyńskiego, żeby utworzyć rząd techniczny pod kierownictwem prof. Piotra Glińskiego, nie brzmią poważnie.

Według niego – ten pomysł nie może się powieść. PiS chce powołać rząd techniczny. A gdzie są ci techniczni fachowcy? – pyta Leszek Balcerowicz w "Faktach po Faktach" TVN24. Największy dziś problem z partiami opozycyjnymi, że proponują rozwiązania szkodliwe, których należałoby się wystrzegać w kraju pogrążonym w kryzysie. Polska za mało inwestuje – ocenia Leszek Balcerowicz, ale dobrym rozwiązaniem rządu stało się podniesienie wieku emerytalnego i zniesienie części przywilejów emerytalnych.

Tymczasem cała opozycja obiecuje odwrócenie tych decyzji – mówi z oburzeniem były wicepremier i minister finansów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Dzisiaj opozycyjne partie – zdaniem prof. Balcerowicza - "proponują rzecz z czapy, bez żadnych obliczeń" – czytamy w serwisie http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/glinski-niepowazny-publiczne-oszustwo,285012.html. Nie można na to pozwolić, należy domagać się takich obliczeń - apeluje do rozsądku polityków.

Eksperci Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR – fundacja Balcerowicza) dokładnie przeanalizowali programy głównych partii i stwierdzili, że żaden program nie daje odpowiedzi, ani też propozycji na zwalnianie tempa polskiej gospodarki. Chodzi przede wszystkim o perspektywę kilkunastu najbliższych lat. Zdaniem Leszka Balcerowicza, jeżeli dzisiaj nie podejmiemy odpowiednich kroków zaradczych, to z czasem - z powodu starzenia się ludności - coraz mniej ludzi będzie pracowało.

W ocenie Leszka Balcerowicza – na tle opozycji - stosunkowo najmniej szkodliwych rozwiązań ma w swoim programie Platforma, zwłaszcza, gdy idzie o finanse publiczne. Bo – jak to określił - propozycje rozwiązań głównej partii opozycyjnej byłyby szkodliwe dla Polski, gdyż "skazywałyby nasze finanse publiczne na katastrofę".

Krytycznie odniósł się do projektu premiera Donalda Tuska w sprawie wydłużenia urlopu macierzyńskiego. Wprawdzie to rozwiązanie – w jego opinii - "niby pro-socjalne", ale skutki będą odwrotne do oczekiwań i celów zamierzonych. Nie zapewni ono i nie sprawi - jak ocenia były wicepremier, że w Polsce będzie więcej dzieci, a zapewne "utrudni sytuację kobiet na rynku pracy".

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Bez zgody wszystkich klubów partii opozycyjnych nie ma szans na skuteczne wotum nieufności dla rządu Tuska .
Balcerowicz ma rację ,PiS okłamuje społeczeństwo bo nikt pod propozycją PiS się nie podpisze . Oczekiwanie na wyniki z Brukseli to granie na czas panie Brudziński . Skoro jest premier techniczny to gdzie jego ministrowie ? Podobno PiS ma problemy bo nikt poważny nie wyraża zgody na bycie niby ministrem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby Leszek Balcerowicz wyraził uznanie dla pomysłów PiS wówczas panowie Konopka i Koźmiński staliby się jego (Balcerowicza) apologetami...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie... Jak tak można flekować najtęższy umysł finansowy III RP? Człowieka, który "otarł się" o Nagrodę Nobla... A to, że był jednym z budowniczych mechanizmów neokolonialnych do przejmowania wielu rodzimych (naszych?) firm, to przecież za społecznym przyzwoleniem... Jegoż to wina, że społeczeństwo było tak słabo wyedukowane finansowo...?

Przypomniało mi się stare porzekadło, ale jakże tutaj pasujące: "dlaczegoś biedny? - Boś głupi"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Największy lichwiarz powojennej Polski nie powinien zabierać głosu w sprawach publicznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.