Facebook Google+ Twitter

Balcerowicz: Polska może nie doświadczyć recesji w czasie kryzysu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-30 15:22

Leszek Balcerowicz uważa, że Polska może być jedynym krajem w Europie, który nie doświadczy recesji w czasie kryzysu gospodarczego.

Zdaniem byłego wicepremiera i byłego prezesa NBP specyfika polskiej sytuacji powoduje, że spowolnienie dotknie nasz kraj w mniejszym stopniu niż inne państwa.

Profesor Balcerowicz podkreślił, że w polskiej gospodarce handel zagraniczny odgrywa mniejszą rolę niż w gospodarkach mniejszych krajów. Ponadto wzrost kredytu, zwłaszcza mieszkaniowego, był w Polsce ostatnio wolniejszy niż na przykład w krajach bałtyckich. Z kolei polska polityka fiskalna była w minionych latach bardziej umiarkowana niż na przykład na Węgrzech, gdzie - jak ocenił by wicepremier - "budżetowe pobudzanie gospodarki doprowadziło do katastrofy".

Ponadto - jak podkreśla Leszek Balcerowicz - Polska, podobnie jak inne kraje Europy Środkowej, nie jest zaangażowana w inwestycje w amerykańskie papiery wartościowe. - Nasz region wykazał się zdrowym zacofaniem i dzięki temu nie ucierpiał - powiedział profesor Balcerowicz, który uczestniczył w Berlinie w dyskusji poświęconej transformacji w krajach byłego Bloku Wschodniego i wyzwaniom w obliczu kryzysu gospodarczego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.