Facebook Google+ Twitter

Balcerowicz radzi nie ruszać OFE

Profesor Leszek Balcerowicz pokazuje w prasie bezsens likwidacji OFE. Czy spowoduje to zmiany już przyklepanego programu. Czy lis czmychnie do nory?

prof. Leszek Balcerowicz / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Balcerowicz.wywiad.do.radia.jpg&filetimestamp=20061020142555Od dłuższego czasu pojawiają się w prasie artykuły krytykujące pomysł destrukcji OFE. Bieda w ZUS nie przekłada się bowiem na działania naprawcze tego tworu, lecz uderza w OFE. Prawdą jest, że zasady funkcjonowania OFE wymagają również naprawy. Jednak działania rządu Tuska zmierzają do rozkładu OFE i kompletnej marginalizacji obowiązującego systemu emerytalnego, obowiązujacego na mocy umowy społecznej zaledwie 10 lat.

Niektórzy z fachowców wskazują na dwie, wydawałoby się, proste metody ograniczenia negatywnego wpływu naszych składek do OFE na zadłużenie budżetu:
1. Zmiana modeli statystycznych związanych z budżetem obowiązujących w UE, a przyjętych w czasach, gdy systemy emerytalne były spójne dla wszystkich; które teraz cementują układ niedostosowany do aktualnych warunków również demograficznych;
2. Zmiana wynagradzania OFE – zlikwidowanie prowizji od gromadzonego kapitału i zastąpienie go systemem zależnym od wzrostu, czyli przesunięcie odpowiedzialności ze strony społeczeństwa na stronę zarządców społecznego kapitału.

Konia z rzędem, temu kto wskaże na działania rządu w tym kierunku!

Profesor Leszek Balcerowicz wskazuje na inne, bardziej zrozumiałe dla przeciętnego zjadacza chleba fakty, które mogą przynieść poprawę budżetowi - szybszą i mniej bolesną dla społeczeństwa: tylko centralne zakupy materiałów biurowych i usług telekomunikacyjnych mogą dać budżetowi w roku około 6 miliardów oszczędności. Każdy z nas potrafi wskazać inne, tego rodzaju oszczędności, które w skali globalnej są ogromne.

Profesor zapowiada jednocześnie raport Forum Obywatelskiego Rozwoju w sprawie rządowych destrukcji OFE, jak również utworzenie strony internetowej poświęconej sprawie.
Zauważa również, że społeczeństwo jest traktowane przez rządzących jak stado baranów.
Ale to by oznaczało, że na jego czele stoi gospodarz i baca – a chyba tego nie miał na myśli.
Gdyby to wszystko mówił kto inny, byłby wyśmiany jako oszołom a może i frustrat.


http://wyborcza.pl/1,91446,8914340,_Gazeta_Wyborcza___Balcerowicz___Nie_ruszac_OFE.html
http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/316523,balcerowicz-do-rzadu-nie-traktujcie-polakow-jak-baranow.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (54):

Sortuj komentarze:

Właśnie pierwsza instytucja państwowa oficjalnie skrytykował pomysły "uzdrowienie" naszych emerytur" i ich oficjalną kradzież. NBP w osobie Prezesa Marka Belki przedstawił oficjalną symulację naprawy OFE proponowaną przez Donalda Tuska. I choć ten ostatni solennie zapewnia że emerytom będzie lepiej, to przedstawione przez Belkę wyliczenia wskazują na coś zupełnie przeciwnego. Nie pierwszy raz Tuskowi pomyliły się strony :)
Ciekawe, czy wie po której stronie jest jego własna bramka?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Emma Dzisiaj
Wydaje mi się, że nadzór strzeże obowiązujących prawideł. OFE nie ingerują w wiek emerytalny, bo w to ingerują politycy, a Ci uważają, że przy bezrobociu 14% podniesienie wieku o 5 lat wpłynie pozytywnie na cokolwiek. Może na statystyki :(.
Póki wybrańcy będą patrzeć wyłącznie na statystyki a nie na rzeczywisty wzrost i rozwój, to nie powinniśmy liczyć na coś więcej poza ich ... uśmiechem politowania.
A jak postrzegają rozwój, proszę spojrzeć: link
Żałosne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Staszek
  • Staszek
  • 10.01.2011 22:14

@ Emma

Ręce opadają....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Emma
  • Emma
  • 10.01.2011 17:27

Trzeba natychmiast podjąć doraźne decyzje w sprawie prowizji dla OFE, bo natychmiast z kapitału OFE zabiorą sobie kilkanaście miliardów zł prowizji za 2011 rok i nikt im tego już nie odbierze a pan Balcerowicz i PIS będą nawoływali żeby podnieść wiek emerytalny i zabrać przywileje mundurowym i górnikom.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Staszek
  • Staszek
  • 10.01.2011 17:23

Zainteresowanym polecam na stronie KNF raporty o przychodach i kosztach PTE. Warto przed merytoryczną dyskusją, co nieco sobie o tym poczytać. Oczywiście PTE zachowują się oportunistycznie i maksymalnie realizują swoje interesy, ale można te zachowania wyeliminować za pomocą rozsądnych regulacji prawnych. Kilka zmian doprowadzi do znaczących zmian jakościowych w II filarze. Na pewno trzeba wyeliminować podkupowanie klientów konkurencji - to czysta patologia a kosztuje kilkase mln zł. Z drugiej strony nie dajmy się też politykom robiącym nam wodę z mózgu. Pamiętajmy, że życie ponad stan nie może trwać wiecznie. Klasa polityczna zawsze wyjdzie na swoje. Koszty zadłużenia zostaną przerzucone na najsłabszych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Grant Dzisiaj
Szanowny/-a "Grant Dzisiaj", zupełnie się zgadzam z tym, że aktualny system OFE jest nie najlepszy lub wręcz zły. Nie jest to jednak wina OFE lecz naszych wybrańców, którzy taką wizję -prowizję stworzyli najczęściej tylko dla siebie. I rzeczywiście wymaga modernizacji - o czym jest w tekście i moich komentarzach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Grant
  • Grant
  • 10.01.2011 16:14

Do wszystkich zakochanych w OFE. Jest to system niesłychanie drogi i pomyślany tak ,żeby w przypadku braku systematycznych wpłat sam zjadł własny kapitał. Na dziś jest to prowizja 7% ale od całości zgromadzonego kapitału , bo przecież PTE zarządza całością zgromadzonego kapitału. Są to więc ogromne pieniądze a zarządzanie nimi nie wymaga żadnego wysiłku ani kwalifikacji zwłaszcza gdy kupuje się obligacje rządowe.Przykładowo przy kapitale 200 mld prowizja dla OFE wynosi 14 mld , na dziś kapitał ten jest znacznie wyższy. Niezależnie od tego czy są wpłaty ,czy ich nie ma każdy fundusz i tak bierze swoje, rok po roku aż pieniądze się skończą . Żeby temu zaradzić trzeba koniecznie wszystkie pieniądze im odebrać i to szybko, bo sobie naliczą kolejną prowizję. Zmiana stawki z 7% na 3,5 % sprawy nie załatwia bo to powinien być procent od wypracowanego zysku a nie od zarządzanego kapitału.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@mnsg
dziękuję za lotne argumenty

Komentarz został ukrytyrozwiń
mnsg
  • mnsg
  • 10.01.2011 14:14

Panie Grzeszczyk, to jest dobry objaw że pan w ogóle myśli, ale pan zupełnie źle myśli. Nie ma pan zupełnie pojęcia jak funkcjonuje system emerytalny w Polsce, na czym polegały próby jego "reformy" i jak to będzie wyglądało za np. 50 lat . Wypowiada się pan bardzo często i najczęściej bez sensu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@mnsg
A ja myślałem, że w OFE są moje składki, moje pieniądze a nie budżetu. Chyba to jakaś pomyłka "@mnsg"?
Sposób rozwiązania inwestycji składek i powiązania ich składek- moich pieniędzy z zadłużeniem budżetu to już sprawa wtórna i wynika z rozwiązań jakie przyjął swego czasu "któryś tam" rząd. Dla każdego rządu oszczędności obywateli ciułane na czarną godzinę powinny być święte, tym bardziej, że powinny pobudzać gospodarkę. Jeśli tego nie czynią tylko powodują wzrost zadłużenia, tym gorzej dla tego rządu i kraju, który ma takich rządzących.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.