Facebook Google+ Twitter

Balcerowicz szefem MFW? Donald Tusk zgłosił byłego szefa NBP

Współautorzy: Rafał Gdak

Donald Tusk zgłosił kandydaturę profesora Leszka Balcerowicza na stanowisko szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Były szef NBP przyjął ją.

Sonda

Dlaczego premier zdecydował się zgłosić Balcerowicza?

Leszek Balcerowicz / Fot. Lestat (Jan Mehlich), licencja GNU 1.2Premier Donald Tusk 19 maja zgłosił kandydaturę Leszka Balcerowicza na stanowisko szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Według "Faktów" Balcerowicz znajduje się w ścisłym gronie faworytów w walce o stanowisko Straussa-Kahna.

A może szefem MFW powinien zostać Marek Belka?

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, szefem MFW nie może zostać osoba w wieku 65 lat lub starszym, co m.in. oznacza, że brany dotychczas pod uwagę Jean-Claude Trichet, szef Europejskiego Banku Centralnego, nie będzie liczył się w walce o fotel.

Jak podaje Reuter, ekonomiści widzą na tym stanowisku Francuzkę Christine Lagarde. W gronie faworytów znajduje się również Stanley Fischer, szef izraelskiego banku centralnego.

Według niektórych komentatorów Tusk chciał pokazać, że potrafi wznieść się ponad polityczne podziały. Balcerowicz był bowiem ostatnio zagorzałym przeciwnikiem polityki rządu w sprawie emerytur. Piętnował również rosnący dług publiczny. Z drugiej strony podkreśla się, że krytyka Balcerowicza spoza granic kraju byłaby dla rządu mniej dotkliwa.

Źródła: Onet, Rzeczpospolita

Czytaj też:

Balcerowicz krytykuje decyzje rządu w sprawie OFE

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

kuda wam
  • kuda wam
  • 22.05.2011 20:20

MFW czyli wydanie orki za Rothschilda.

Icek pyta Szlomo, czy to prawda, ze wydaje orke za Rothschilda?

-Tak,

- No i jak idzie?
- Dobrze, na 50% zalatwione,
- ...?
- Corka sie juz zgodzila.

Tak samo Tusk zalatwial szefstwo MFW dla Balcerowiza

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 21.05.2011 11:48

cofam przeproszenie wyrażone w "myNaród Dzisiaj 10:29"
ależ tu idą matactwa.
była olczak, bły gdak, jest olczak. kto będzie następny?

Komentarz został ukrytyrozwiń
syn tego Narodu
  • syn tego Narodu
  • 21.05.2011 10:35

popatrzcie na te ręce skierowane ku niebu. tak miał Pan Jezus, co zrozumiałe.

tak mają Tusk, Komorowski, Lepper, Balcerowicz. DLACZEGO?
czyżby wszyscy pobierali lekcję "aktorstwa" u Tymochowicza? toż to jego znak rozpoznawczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 21.05.2011 10:29

PRZEPRASZAM OLCZAK.
wyciąć olczak, wkleić gdak

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 21.05.2011 10:27

przedwczoraj Tusk mówi, że zgłoszenie balcerowicza to nieporozumienie
wczoraj olczak mówi, że tusk zgłosił.

dzisiaj ja mówię
USTALCIE JEDNOBRZMIĄCĄ WERSJĘ, NAWET KŁAMLIWĄ (jak zwykle). ALE JEDNĄ.
CZY TO TAKIE TRUDNE?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem co sądzić. Z jednej strony, jeśli uwzględnimy realną pozycję MFW to dobrze a z drugiej - zniknie znane nazwisko i poważna przeciwwaga dla karygodnych pomysłów rządu

Komentarz został ukrytyrozwiń
Miki
  • Miki
  • 20.05.2011 20:38

poparcie dla Balcerowicza przez PO .... to normalne, to ta sama klika. Jak nie wyjdzie to zwali na PiS, sprytny tan nasz malarzyna kominów!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłoby niepoważne gdyby szefem MFW został Balcerowicz.Marny z Niego ekonomista. Będąc ministrem finansów w kluczowym czasie dla Polskiej gospodarki większość decyzji podejmował niesamodzielnie lecz pod dyktando i według instrukcji innych.Tych którzy państwowy, Polski majątek przejęli za bezcen.

Komentarz został ukrytyrozwiń
futrzak
  • futrzak
  • 20.05.2011 19:04

"Donald Tusk zgłosił kandydaturę profesora Leszka Balcerowicza na stanowisko szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Były szef NBP przyjął ją."

Tekst dnia. DT zgłosił a LB przyjął; no to jeszcze tylko MFW trzeba poinformować, żeby wiedzieli, jak mają głosować.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kobe
  • kobe
  • 20.05.2011 17:00

patriota Dzisiaj 16:05
Oj patriota,patriota-ja też patriota i bym go za darmo oddał,żeby tylko słuch o nim w Polsce zafinął.