Facebook Google+ Twitter

Balice: powstanie nowy Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego

Nowa wieża kontrolna i nowoczesny system nawigacji powstaną na lotnisku w Balicach. Wszystko dzięki przekazaniu dwóch działek przez wojewodę Małopolskiego, Stanisława Kracki Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

 / Fot. Dawid SerafinDwie działki o powierzchni wynoszącej ponad hektar, są od dziś w posiadaniu lotniska w Balicach. Specjalną umowę w tej sprawie podpisali prezes PAZP-u Krzysztof Banaszek i wojewoda Małopolski Stanisław Kracik. - To kolejny krok w rozwoju lotniska. Balice będą nadal przesuwać się w stronę standardów z górnej półki - mówi Stanisław Kracik.

Pierwsza działka zostanie przeznaczona na budowę Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego. Do tej pory działka znajdowała się w posiadaniu Agencji Mienia Wojskowego. Prezes AMW Krzysztof Michalski przekazał ją wojewodzie, a ten kilka sekund później oddał we władanie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. - To jest, można powiedzieć historyczny moment. Przekazujemy w ręce cywilów to, co jest zbędne armii, a co przyczynia się do rozwoju lokalnego i lepiej jest wykorzystywane niż przez wojsko - powiedział Krzysztof Michalski. Na drugiej działce powstanie nowoczesny system radiolatarni. Ukraiński samolot na lotnisku w Balicach / Fot. Dawid Serafin

- Przekazanie w ten sposób działek jest bardzo ważne, bo przekłada się automatycznie na niższe koszty inwestycji, a co za tym idzie, niższe będą też opłaty dla samolotów, które będą lądować w Krakowie. A to przełoży się na większe zainteresowanie lotniskiem i niższe opłaty lotniskowe - tłumaczy Krzysztof Banaszek.

Budowa wieży kontrolnej i systemu nawigacji powinna rozpocząć się w 2011 roku. - Najpierw musimy znaleźć strategicznego sponsora. Ale chcemy, aby był to inwestor z sektora finansowego, a nie z branżowego - tłumaczy W24 Jacek Pamuła, dyrektor lotniska.

Obydwie inwestycje pochłoną ponad 47 milionów złotych. Dyrektor Pamuła szacuje, że koniec budowy powinien nastąpić w 2014 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.