Facebook Google+ Twitter

Balice wznawiają loty do Chicago

Lotnisko w Balicach wznowi połączenie z Chicago. Pierwszy samolot na tej trasie wystartuje w maju. To początek ekspansji podkrakowskiego portu lotniczego na trasach transatlantyckich.

Płyta lotniska w Balicach / Fot. Dawid SerafinOstatni lot z Krakowa do Chicago odbył się końcem października zeszłego roku. Polskie Linie Lotnicze LOT, które od 13 lat obsługiwały tą trasę tłumaczył swoją decyzję nierentownością połączenia. - To połączenie było opłacalne ekonomicznie - tłumaczy dla Wiadomości24 Jan Pamuła, prezes Kraków Airport. Według wyliczeń portu lotniczego z Chicago cieszyło się 82 proc. obłożenia rocznie. - To bardzo dobry wynik. Nigdy nie jest tak, że ma się 100% obłożenia rocznie - wyjaśnia Jan Pamuła.

Dane statystyczne nie przekonały jednak władz LOT-u. Skasowali oni połączenie z Krakowa do Chicago zastępując je lotem z Warszawy do Wietnamu. Decyzja ta była niezrozumiała przede wszystkim dla mieszkańców Podhala. - Loty za Atlantyk z Małopolski od zawsze stanowiły taki pomost między krajem a Ameryką. U nas każdy ma kogoś z rodziny lub bliskiego znajomego, który pracował w Stanach - mówi Jan Tomala.

Dla władz lotniska, wycofanie się LOT-u z tego połączenia, było swego rodzaju porażką. Prezes Pamuła, natychmiast zapowiedział, że zrobi wszystko by samoloty z Krakowa znów latały do Chicago. Nie minęło pół roku a prezes obietnice spełnił. Porozumiał się on w tej kwestii z Air Italy Polska. - Nie udało się z przewoźnikiem krajowym, ale szukaliśmy najlepszych rozwiązań dla lotniska - tłumaczy Pamuła. Podkrakowskie lotnisko w Balicach / Fot. Dawid Serafin

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ewa Krakowska
  • Ewa Krakowska
  • 19.02.2011 15:08

Paaanie Olafie, a ktoz Panu wypral mozg? Nowa spolka (nasz nowy narodowy przewoznik, ha! ha! ha!) przejmie czesc samolotow bez dlugow, a DLUGI KTO PRZEJMIE ??? Jak by to byla decyzja ekonomiczna to by nie zamieniali Chicago na Wietnam. 86% oblozenia lotow na trasie transatlantyckiej i to sie likwiduje z przyczym ekonomicznych, bo samoloty potrzebne do Wietnamu?????

Komentarz został ukrytyrozwiń
OLAF
  • OLAF
  • 19.02.2011 10:05

Panie Ewo, to nie była decyzja polityczna, tylko raczej ekonomiczna. LOT coraz bardziej pikuje w dół i już tworzy się inną spółkę, która bez długów ma przejąć cześć samolotów LOT-u. To będzie nasz nowy narodowy przewoźnik

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewa Krakowska
  • Ewa Krakowska
  • 19.02.2011 03:44

Panie Stanisławie, w pełni popieram Pana opinię o durnej decyzji Lotu, myślę, że jest to decyzja polityczna i tak roztropna jak wszystkie inne decyzje naszego rządu. Lot jest firmą państwową i musiał się odegrać na Polonii która w 90 procentach głosowała na PiS i JarKacza. Ale Polonia im tego nie zapomni i niech się dorabiają na przyjaźni z krajami komunistycznymi, takimi jak Wietnam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanislaw Maloposki
  • Stanislaw Maloposki
  • 19.02.2011 03:32

Skretynienie wladz LOTu doszlo do poziomu panujacej partii politycznej. LOT byl zawsze cieniutki, nieuprzejma obsluga na lotniskach i w samolotach, slabe jedzenie, samoloty z zepsutym wyposazeniem audio-wideo. Jedno-jedyne co przemawialo za LOTem to bezposrednie polaczenie z Krakowem i ABSOLUTNIE NIC WIECEJ. Good luck z tym Wietnamem (ha! ha! ha! ha! ha! ha!), bo Polonii z poludnia Polski LOT juz nigdy nie odzyska jako swoich pasazerow.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.