Facebook Google+ Twitter

"Bałkańskie upiory" R. Kaplana - nic nie jest jednoznaczne

„Bałkańskie upiory” Roberta D. Kaplana to zbiór przejmujących reportaży, w których autor sprawnie łączy wątki historyczne z drobiazgową i niezwykle trafną oceną rzeczywistości.

Tłem „Bałkańskich upiorów” są Bałkany w latach 80-tych, kiedy to rozpadały się Jugosławia, Związek Radziecki, a w ich miejsce powstawały zupełnie nowe kraje. Kaplan był we wszystkich opisywanych krajach. Odwiedził Bośnię, Hercegowinę, rozmawiał z ludźmi, poszukiwał nowych punktów widzenia, jednak zawsze pozostawał wierny swojemu systemowi wartości.

Kaplan odwiedził większość krajów o których pisze. Zaskakująca jest jego wnikliwość, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, dbałość o szczegóły i jednocześnie gruntowny, jasny system wartości, dzięki któremu żaden reprezentant władzy czy przedstawiciel mediów nie jest w stanie wyprowadzić go na manowce.

Przedmiotem szczególnego zainteresowania uczynił amerykański dziennikarz antagonizmy kulturowe i nacjonalistyczne pomiędzy poszczególnymi narodowościami. Z niezwykłą dbałością o szczegół prowadzi on analizę, która pozwala na przewidzenie wojen bałkańskich. Ujawnia genezę poszczególnych konfliktów etnicznych sięgając do odległych zdarzeń, widać tu ogromną wiedzę historyczną autora prezentowaną w niezwykle interesujący sposób. Kaplan zwraca uwagę na negatywny wpływ systemu komunistycznego, także na dwojaką rolę kościoła, który z jednej strony dba o tożsamość narodową swoich wyznawców, z drugiej zaś podsyca nacjonalizmy, prowadzące w konsekwencji do krwawych pogromów na półwyspie bałkańskim.
Wyraźny jest także wątek Żydowski, oscylujący wokół niezwykle trudnej sytuacji tej mniejszości na opisywanych terenach, wynikającej z okrutnych i częstych prześladowań.
Problem w tym, że nikt w momencie napisania przez niego „Bałkańskich upiorów” w teorie tę nie chce uwierzyć, dopiero po wybuchu konfliktów wydawcy zaczynają interesować się książką, wcześniej uznając ją za niewystarczająco interesującą dla odbiorcy.

To, co najbardziej uderza w reportażach Kaplana to autentyzm. Wyraźne zainteresowanie tematem, ogromna wiedza, spostrzegawczość i wnikliwość, która pozwala na stawianie długoterminowych prognoz. Bardzo przejrzysty, łatwy w odbiorze język, nawet jeśli autor pisze o rzeczach trudnych, wymagających uwagi. Wielowątkowość, dążenie do przedstawienia problemu z każdej możliwej strony – to niewątpliwe zalety tej fascynującej książki, którą jestem głęboko poruszona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.