Facebook Google+ Twitter

Balony nad Olsztynem

Podczas trwających od czwartku (29.08) do niedzieli (01.09) zawodach balonowych, na olsztyńskim lotnisku mieliśmy niesamowitą okazję podziwiać kunszt pilotażu tych wspaniałych, podniebnych kolosów.

 / Fot. Jacek HegierLot balonem to najprzyjemniejsze przeżycie spośród wszystkich powietrznych środków transportu. To całkowita integracja z matką naturą. Elementem, który najbardziej ekscytuje podczas powietrznej przygody w balonie, jest nieznane miejsce lądowania. Wszystko tutaj zależy od wiatru, ponieważ balon nie ma steru, kontrolować można jedynie wysokość i obrót wokół własnej osi.

Baloniarska brać to niezwykle zgrana ekipa, rozłożenie takiego kolosa i napełnienie go gorącym powietrzem to spore wyzwanie, zwłaszcza przy mocniejszym wietrze. Następnie trzeba odnaleźć miejsce lądowania i złożyć balon, często w trudnych warunkach, ponieważ zdarzały się przypadki, że rozzłoszczony właściciel pola, na którym balon wylądował, skutecznie uniemożliwiał dojazd do pilota i maszyny, bywało również, że sprawy lądowały w sądzie. Taka sytuacja miała miejsce podczas zeszłorocznych zawodów, dlatego apelujemy do właścicieli ziemi o odrobinę wyrozumiałości.

Co więcej balon na rozgrzane powietrze to jeden z najbardziej ekologicznych, powietrznych środków transportu, ponieważ napędzany jest propanem, który podczas spalania emituje jedynie dwutlenek węgla, czyli to co każdy człowiek podczas wydechu. Warto także przypomnieć, iż balon to pierwszy statek powietrzny, który zabrał człowieka w przestworza, dlatego lot nim wywołuje niemal ponadzmysłowe przeżycia. Ponadto balon, jako jedyny potrafi wznieść się naprawdę wysoko, wystarczy przypomnieć sobie zeszłoroczny wyczyn Felixa Baumgartnera, który wykonał skok spadochronowy z wysokości niemal 39 km. To właśnie balon był drugoplanowym bohaterem, dzięki któremu taki skok był możliwy.

Podczas trwających od czwartku (29.08) do niedzieli (01.09) zawodach balonowych, na olsztyńskim lotnisku mieliśmy niesamowitą okazję podziwiać kunszt pilotażu tych wspaniałych, podniebnych kolosów. 30 załóg z kilku krajów, uświetniło obchody 100 rocznicy istnienia olsztyńskiego lotniska, pod hasłem „Poleć na Olsztyn”. Same zawody baloniarskie odbyły się już po raz szósty i miejmy nadzieję, że to dopiero początek wspaniałej tradycji, która wprowadza sporo kolorytu nad olsztyńskim niebem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.