Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5541 miejsce

Bałoruś i Litwa: Umowa o uproszczeniu ruchu granicznego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-26 22:29

Premierzy Białorusi i Litwy parafowali umowę o warunkach przekraczania granicy. Siergiej Sidorski i Andrjus Kubiljus spotkali się w Grodnie, gdzie rozmawiali o uproszczeniu tak zwanego małego ruchu granicznego.

Według białoruskiego szefa rządu - wkrótce będzie możliwe poruszanie się obywateli obu krajów w strefie 50 kilometrów od granicy na uproszczonych zasadach. Obecnie obywatele Białorusi wjeżdżający na terytorium Litwy muszą uzyskać narodową wizę litewską bądź wizę schengeńską a obywatele Litwy mogą przekraczać granicę białoruską tylko posiadając wizę tego kraju.

Wilno i Mińsk dążą do wprowadzenia ruchu bezwizowego w tak zwanej strefie przygranicznej. Sidorski i Kubiljus byli zgodni, że - uproszczony ruch graniczny sprzyja rozwojowi stosunków gospodarczych i rozwijaniu kontaktów kulturalnych między sąsiadującymi narodami.

Litwa niedawno podpisała porozumienie partnerskie o współpracy z obwodem grodzieńskim. Od kilkunastu miesięcy o podobnej współpracy rozmawiają szefowie dyplomacji: Polski i Białorusi. Już w ubiegłym roku gotowe były umowy o małym ruchu granicznym, które najprawdopodobniej w tym roku podpiszą osobiście Donald Tusk i Siergiej Sidorski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.