Facebook Google+ Twitter

„Baltops 2015” startuje w poniedziałek

Kończy się faza portowa manewrów NATO „Baltops 2015”. Do gdyńskiego portu przybyło 41 okrętów państw stowarzyszonych. Można było je zwiedzać w mijający weekend. Ćwiczenia morskie dowodzone będą z okrętu desantowego USA San Antonio.

 / Fot. Materiał MONArtykuł V Traktatu Waszyngtońskiego mówi, że agresja na jedno z państw członkowskich NATO jest uderzeniem w cały Sojusz, dlatego państwa do niego należące powinny udzielić zaatakowanemu pomocy militarnej. I własnie w czerwcu siły zbrojne 17 państw członkowskich NATO biorą udział w manewrach „Baltops 2015”. Żołnierze przećwiczą wspólne prowadzenie operacji morsko-lądowej. Na teren ćwiczeń wyznaczono m.in. poligon w Ustce. Same manewry, które potrwają do 20 czerwca, poprzedziła faza portowa w Gdyni.

 / Fot. Materiał MONĆwiczenia pod kryptonimem „Baltops” organizowane są na Bałtyku od 1972 roku. Od 1993 roku w ramach Partnerstwa dla Pokoju biorą w nich udział państwa byłego bloku wschodniego. W tym roku do udziału w manewrach nie została zaproszona Rosja.

W tym roku do ćwiczeń przystąpi 5600 żołnierzy, 49 okrętów, ponad 60 samolotów i śmigłowców. Obok państw bałtyckich w manewrach biorą udział: USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Turcja, Gruzja.

 / Fot. Cz. Cichy [MW RP]Siły Zbrojne RP reprezentują żołnierze i marynarze z 3 Flotylli Okrętów, 7 Brygady Obrony Wybrzeża, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża oraz Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Na Bałtyku ćwiczyć będą: okręt podwodny ORP „Kondor”, trałowce ORP „Bukowo”, ORP „Drużno”, ORP „Resko”, ORP „Mamry” i ORP „Wigry”, dwa okręty transportowo-minowe „ORP” Lublin i ORP „Gniezno”, niszczyciel min ORP „Mewa”, śmigłowce Mi-14PŁ, SH-2G, Mi-14PŁ/R oraz samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza.

Charakterystyka okretów biorących udział w manewrach dostepna jest TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.