Facebook Google+ Twitter

Bałtycka tragedia więźniów hitlerowskich obozów śmierci

Trzeciego maja 1945 roku na wodach Zatoki Neustadt piloci Królewskich Sił Powietrznych zniszczyli lub uszkodzili ponad sto jednostek pływających, w tym m.in. trzy statki, na pokładzie których było ponad siedem i pół tysiąca więźniów z obozów koncentracyjnych.

Książka Benjamina Jacobsa i Eugene'a Poola "Tragedia na morzu - utajniona misja RAF-u" ukazuje losy kilkunastu tysięcy więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych, którzy przeżywszy gehennę obozową, giną zaledwie na kilka dni przed zakończeniem drugiej wojny światowej.

Relacja naocznego świadka bałtyckiej tragedii, wówczas dwudziestopięcioletniego, polskiego Żyda Berka Jakubowicza. / Fot. Okładka książkiI chociaż historia II wojny światowej na morzu odnotowuje przypadki zatapiania statków przez okręty nieprzyjaciela, i to zarówno z jednej i z drugiej strony, jak chociażby tragedia RMS Laconia, incydent na Morzu Bismarcka czy też los Wilhelma Gustloffa, to tragedia w Zatoce Neustadt jawi się w zupełnie innym świetle.

Żaden więzień nie może wpaść żywy w ręce wroga


Taka doktryna przyświecała odpowiedzialnemu za obozy śmierci Heinrichowi Himmlerowi. Stąd też na pokładach wszystkich jednostek będących w tym dniu na wodach Zatoki Neustadt w tym ekskluzywnego przed wojną transatlantyku Cap Arcona znajdowało się kilkanaście tysięcy więźniów obozów koncentracyjnych. Pośród nich, poza strażnikami, na pokładach statków znajdowali się wyżsi rangą SS-mani, chcący przedostać się do Norwegii, a więźniowie mieli być tarczą przed sprzymierzonymi.

Warto zwrócić uwagę, że statki nie były w żaden sposób oznakowane, iż przewożą więźniów obozów koncentracyjnych czy też cywilów (charakterystyczny biały kolor dla tego typu jednostek, znaki czerwonego krzyża) to wedle posiadanych na chwilę obecną faktów (Anglicy odtajnią kulisy akcji w Zatoce w 2045 roku) dowództwo RAF-u doskonale wiedziało, co jest celem ataku pilotów.

Konwencja Haska z 1907 roku


W myśl 10. Konwencji Haskiej z 1907 roku Stany Zjednoczone, Niemcy, Austro-Węgry wraz z innymi krajami, lecz bez udziału Wielkiej Brytanii podpisały umowę w sprawie "praw i obowiązków stron prowadzących wojnę w odniesieniu do jednostek". W odniesieniu do konfliktów morskich, artykuł 16 stanowił, że po każdym starciu, obie walczące strony, na tyle, na ile interesy wojskowe pozwolą, powinny podjąć kroki w celu odszukania rozbitków i rannych, i ich ochrony, jak również zmarłych, przed grabieżą i złym traktowaniem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Moj Dziadzio uratowal sie z Cap Arcony!!!!!!!! Rozne sytuacje i problemy w pozniejszym zyciu byly dla niego trywialne!!!!! Teraz ja zyje tak jak On!!!! ciesze sie zyciem mimo wszystko!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na pewno przeczytam książkę. Po takim wprowadzeniu.
Pozdrawiam Piotrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrze ze smutkiem muszę dodać ,że takie rzeczy miały miejsce w historii wojen. Wybieranie ochrony żródeł informacji i agentów prowadziły do ofiar. Tak było choćby z tajemnicą Enigmy, szyframi japońskimi. Wojna to ''okrutna Pani''. Pani Stefanio trudno mówić o cynizmie to zimna kalkulacja zysków i strat. Dlatego cieszmy się że żyjemy w pokoju. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli tylko o tym będziemy przypominać, to z pewnością ktoś zajrzy w dzieje tamtych tragicznych wydarzeń. No, cóż taki okres wyczekiwania na odtajnienie, gdyż to zwycięzcy dyktują warunki, ale to już za trzy i pół dekady. Zleci, jak z bicza trzasnął. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brytyjczycy odtajnią akta w 2045 roku!!!
Zbyt wiele cynicznych postępków ujrzałoby światło dzienne,
w atmosferze wciąż jeszcze żywych wspomień, gdyby to wcześniej uczynili.
Czas goi rany, ale blizny pozostają ... tylko czy następne pokolenia
zechcą o tym pamiętać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.