Facebook Google+ Twitter

Bałtyk, morze i ...dopalacze

Tegoroczne lato to prawdziwa ofensywa dopalaczy nad polskim morzem. Sklepy i stoiska firmowe otwierane są co chwilę. Jak to się odbija na społeczeństwie?

Sklep z dopalaczami w Lublinie / Fot. Wikipedia CommonsSprawa dopalaczy nabrała rozpędu dopiero na początku tego roku. Zaczęło się od protestów mieszkańców lokali, przy których otwarto lub dopiero planowano otworzyć sklepy firmowe dopalacze.com. Ludziom nie podobało się, że w pobliżu ich mieszkań sprzedawane będą "legalne narkotyki". Wiadomo z czym wiąże się taka lokalizacja. To tak jakby mieć monopolowy pod oknem. Pełno młodzieży "na fazie" robiącej rzeczy, których na trzeźwo by nie dokonali.

Na początku dopalacze sprzedawane były tylko za pośrednictwem internetu. Dostęp do nich miał każdy kto chciał. Problem pojawił się, gdy zaczęto otwierać tzw. smart shop'y. Sprzedaje się w nich substancje o działaniu stymulującym, relaksującym, ale także psychodelicznym i halucynogennym. Kto z nas chciałby słyszeć pod oknem młodego człowieka mającego halucynacje?

Od czerwca nad polskim morzem powstają coraz to nowe punkty sezonowe. Mieszczą się już w Świnoujściu, Międzyzdrojach, Władysławowie, Jastarnii, Łebie oraz Mielnie. W kurortach zawrzało, zwłaszcza, że w Świnoujściu stoisko stanęło tuż obok placu zabaw, w Międzyzdrojach - na prywatnej posesji pracownika przychodni, a w Kołobrzegu na terenie państwowego Uzdrowiska Kołobrzeg. Władza wobec stoisk firmowych jest bezradna. Umowy dzierżawy lub wynajmu są tak skonstruowane, że nie wiadomo co będzie sprzedawane na danym terenie. Dopalacze są rejestrowane jako "artykuły kolekcjonerskie i pamiątki". Wykorzystują luki prawne tak, by nie można było ich zlikwidować.

Są jednak kurorty, które walczą ze skutkami jakie niosą ze sobą namioty dopalacze.com. Robert Karelus, rzecznik prasowy prezydenta Świnoujścia opowiada o historii dopalczy w tym właśnie mieście: W Świnoujściu, podobnie jak w innych miastach, pojawiły sie dopalacze. W przeciwieństwie do innych kurortów mieliśmy szczęście i nieszczęście, że poznańska firma DR.Chaos wystąpiła o prowadzenie działalności handlowej pod szyldem sprzedaż pamiątek i materiałów kolekcjonerskich własnego wyrobu na terenie należącym do miasta. I takową zgodę otrzymała.

Ponieważ po rozpoczęciu działalności okazało się, że jest to handel dopalaczami, a punkt został zlokalizowany w pobliżu placu zabaw dla dzieci, prezydent Świnoujścia, w dniu 7 lipca, anulował zgodę na prowadzenie działalności handlowej.

Ponieważ przedstawiciel firmy nie odbierał urzędowej poczty z wypowiedzeniem umowy, straż miejska oraz policja zaczęły przeprowadzać "męczące" kontrole punktu, nakładając mandaty za prowadzenie działalności niezgodnej z wydanym pozwoleniem. Kontrole, stała obecność patroli oraz ogromne zainteresowanie mediów (Polsat, TVN, TVP, Radio Z i in.), otoczenie namiotu ogólnodostępnym parkingiem spowodowały, że pracownice zatrudnione w punkcie dystrybucji zrezygnowały z pracy, a na ich miejsce przedstawiciel firmy nie mógł znaleźć nikogo innego. Nie powiodły się też próby zlokalizowania, jak to ma miejsce przykładowo w Międzyzdrojach czy Mielnie, punktu na terenie prywatnym. W obecnej chwili na terenie Świnoujścia nie ma już namiotu z dopalaczami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Marta Nowak
  • Marta Nowak
  • 15.09.2010 00:37

PS. "Marku, owszem zastosowałem w tekście jednostronne podeście, ale było to zamierzenie celowe, bo jestem przeciwnikiem dopalaczy." - zamierzenie celowe? Redaktor i ogólnie dziennikarz ma w swym kodeksie zawodowym bezstronność.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Nowak
  • Marta Nowak
  • 15.09.2010 00:35

Bałtyk, morze... dopalacze? Co za tytuł? To dopalacze też morze albo Bałtyk? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku, owszem zastosowałem w tekście jednostronne podeście, ale było to zamierzenie celowe, bo jestem przeciwnikiem dopalaczy. Myślę, że oskarżenia o nierzetelne dziennikarstwo są bezpodstawne. Zaczerpnąłem opinii samego rzecznika firmy, który broni swoich produktów.
Co do sondy, to tak jak napisałem wysłałem pytania do KILKU użytkowników, z czego odpowiedziało czterech, a dwóch było "nie w temacie". Wakacje i te sprawy. O wiele trudniej jest znaleźć zwolennika, niż przeciwnika dopalaczy. Taka prawda. /MP

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo jednostronne podejście, bardzo populistyczne. Tekstu na pewno nie można określić jako niezależne dziennikarstwo. Raczej - z zewnątrz sterowne...
Zakazywać, zakazywać, zakazywać... A niepokornych wysyłać do obozów pracy.
Brawo, dokonałeś sądy wśród użytkowników portalu i opublikowałeś dwie wypowiedzi potwierdzające twoją tezę.
Widzę, że jako dziennikarz lubisz kiedy rzeczywistość potwierdza twoją wizję rzeczywistości.
Tylko co to ma wspólnego z rzetelnym dziennikarstwem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Edit: ul. Krakowskie Przedmieście w Lublinie. Faktycznie! /MP

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na zdjęciu - ul. Krakowskie Przedmieście w Lublinie, a nie Kraków :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale to już było :) link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.