Facebook Google+ Twitter

Bałtyk. Promy uwolnione z pułpaki, lodołamacze skruszyły lód

Z powodu niskiej temeratury i niekorzystnego wiatru, wiele statków i promów utknęło w lodowej pułapce na Bałtyku.

Stan na 5 marca

Po wielogodzinnym bezruchu i uwięzieniu w lodach Bałtyku, promy pasażerskie mogą kontynuować podróż. Jak oświadczył Peter Lindquist, rzecznik ratownictwa morskiego, lodołamacze uwolniły prom „Amorella” z 943 ludźmi na pokładzie, który utknął w pobliżu wschodniego wybrzeża Szwecji. Promy Wiking Line kontynuują również swoja podróż do Sztokholmu. Nikt nie został ranny.

Helikoptery i poduszkowce sił zbrojnych były w gotowości do ratowania pasażerów. W nocy z czwartku na piątek, w okolicach wschodniego wybrzeża Szwecji tkwiły w lodzie jeszcze inne statki: „ Via Mare” z 64 pasażerami, prom samochodowy: Sea Wind” z 32 osobami i prom towarowy „Regal Star” z 56 ludźmi na pokładzie. Rano, lodołamacze będą próbowały również te statki uwolnić, powiedział Lindquist.

W czwartek zostały oswobodzone również trzy inne promy. Jeden z nich został przez lód skierowany naprzeciw promu „Amorella”, na szczęście uderzenie nie spowodowało żadnych znacznych szkód.

Jeden z pasażerów promu „Amorella”, Mats Nystrom powiedział korespondentowi STV, że na pokładzie nie było paniki. Jedyny dramatyczny moment przeżyli pasażerowie, gdy z głośnika usłyszeli „ Pasażerowie proszeni są o niezwłoczne przejście na przód promu. Wówczas zaniepokojeni ludzie pytali wokół siebie, co się stało”, powiedział Nystrom.

Organ nadzorujący żeglugę morską, upomniał załogi statków, że zignorowali ostrzeżenia dotyczące lodu na morzu. Szef spółki Wiking Line powiedział korespondentowi SVT, że zwykle radzą sobie takich warunkach, „Ale w tym przypadku, wiatr był niesprzyjający. Wiał w kierunku lądu, a to oznacza, że lód posuwa się w kierunku wybrzeża”.

Źródło: yahoo.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.