Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7402 miejsce

Bałtyk, sarkofag broni chemicznej

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2010-02-04 19:42

Bałtyk to najbardziej zanieczyszczony akwen na świecie - tak twierdzi Finlandia, która organizuje 10 lutego w Helsinkach szczyt poświęcony ratowaniu Morza Bałtyckiego, na który zaprosiła szefów państw i rządów krajów bałtyckich.

Prace przy oczyszczaniu plaży / Fot. R.MalinowskiDziewięć krajów nadbałtyckich - Szwecja, Dania, Niemcy, Polska, Rosja, Estonia, Łotwa, Litwa i Finlandia - potwierdziło udział swych przedstawicieli w szczycie. Do Helsinek przyjedzie kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Swój udział zapowiedział także Władimir Putin (ze słów rzecznika prasowego wynika, że będzie mówił o ekologicznych aspektach budowy Nord Stream). Zaproszono także organizacje pozarządowe.

Bałtyk to morze śródlądowe i jedynie poprzez Morze Północne łączy się z Oceanem Atlantyckim przez wąskie cieśniny duńskie. W związku z tym wymiana wody w Bałtyku następuje bardzo powoli, a co za tym idzie, Bałtyk jest szczególnie narażony na zanieczyszczenia. Stwierdzono w wodach Bałtyku niebezpieczne stężenie detergentów i pestycydów, nadmierną koncentrację fosforu i azotu, związków ołowiu. Na dnie morskim wytworzyły się martwe obszary tzw. „strefy śmierci“ z tak wielką koncentracją zanieczyszczeń, że niemożliwe jest tam jakiekolwiek życie.

Jednak chyba najważniejszym problemem jest skażenie wód związkami chemicznymi z zatopionych arsenałów broni. Po II wojnie światowej na terytorium Niemiec przechwycono około 300 tys. ton broni chemicznej. Była to broń chemiczna niemieckiego Wermachtu. Zwycięskie armie, chcąc szybko i tanio pozbyć się śmiercionośnego problemu, postanowiły hitlerowską broń zatopić.

Niemiecki pocisk artyleryjski wyłowiony w Dziwnowie / Fot. R.MalinowskiZnane są trzy rejony zatapiania: Mały Bełt, Głębia Bornholmska - na wschód od Bornholmu oraz południowo-zachodnia część Głębi Gotlandzkiej. Największa część tej broni, bo około 170 tys.ton zostało wrzucone do Morza Bałtyckiego i cieśniny Skagerrak. Za burtę poszły pojemniki zawierające iperyt siarkowy (gaz musztardowy), adamsyt, fosgen, tabun, clark I i clark II, sole cyjanowe, kwas pruski. Tylko na wschód od Bornholmu, na obszarze 2,8 tys. km kwadratowych wrzucono do wody około 40 tysięcy ton amunicji gazowej.

Przypuszcza się, że operację zatapiania gazów bojowych w Głębi Bornholmskiej prowadzono już w drodze do miejsca przeznaczenia. O ile alianci robili to dość precyzyjnie i w oznaczonych na mapach miejscach, to Rosjanie „utylizowali” broń chemiczną gdzie popadło. Okręty choćby z powodu sztormowej pogody nie zawsze docierały na planowane miejsca zrzutu i pozbywały się ładunku po drodze. Wrzucane do wody bomby, pociski, miny, beczki i kontenery dryfowały.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (29):

Sortuj komentarze:

czytelnik
 • czytelnik
 • 15.06.2012 06:58

Czytam i zaczynam się bać . Problem jest i to ogromny !

https://www.ship-job.com.pl/pl/newsy/322-rybacy-wyawiaj-z-batyku-poparzone-ryby-katastrofa-ekologiczna-na-polskim-morzu.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 27.02.2010 18:43

To wybitnie świadczy o tym, jakim problemem jest broń chemiczna zalegająca na dnie Bałtyku. Każdy wie, ale zręcznie omija problem udając, że go w ogóle nie ma i gra na zwłokę, a bomba tyka - tyk; tyk; tyk; tyk - THE END!

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 27.02.2010 11:19

Skończyło się spotkanie na szczycie na temat zanieczyszczeń Bałtyku, niestety temat broni chemicznej zatopionej w Bałtyku nie został poruszony , nacisk połozono na zanieczyszczenia komunalne i zanieczyszczenia wód fosforem . Niestety , znów okazuje się ,że musimy czekac na katastrofę ekologiczną , wtedy państwa nadbałtyckie zaczną szukac winnych i sposobu na zminimalizowanie już postałych szkód

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bałtyk to wciąż bezkolizyjne miejsce zrzutu odpadów. Inka wspomniała o tym, że na początku lat 90-tych Rosjanie pozbywali się tam broni chemicznej z likwidowanej na terenie Estonii bazy wojskowej. Te odpady trafiły m.in. w rejon strefy ekonomicznej Szwecji - której rząd nie zareagował. Prawdopodobnie dlatego, iż sam dopuszczał się podobnych działań w tym czasie.
A rura jest przesadzona.
Warto jednak dążyć do określenia warunków jej budowy, tak by chociaż w jej pobliżu wyczyścić dno. Podjąć należałoby działania prawne w celu zobowiązania do publicznego podawania wszelkich skażeń, zatruć zw. z morzem nie tylko ludzi lecz i flory i fauny. Należałoby również stworzyć fundusz który gromadziłby środki na odszkodowania i powolną neutralizację rejonów najbardziej niebezpiecznych. W rejonie Bałtyku położone są najbogatsze państwa świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy i poprawny merytorycznie artykuł (sorry, to zboczenie zawodowe). Inko, namawiam Cię do monitorowania tego tematu. Gazociąg powstanie tak czy inaczej, ale jak coś się stanie... a są duże szanse/ryzyko, to Ci, którzy o tym wcześniej mądrze mówili staną się naturalnymi prorokami... czego Ci serdecznie życzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 07.02.2010 18:32

Jak by tego było jeszcze mało, kolejne świństwo wylądowało na dnie Bałtyku - http://www.tvn24.pl/-1,1642058,0,1,21-ton-odpadow-trafilo-do-baltyku,wiadomosc.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 07.02.2010 16:57

Poświęciłem czasu i śledząc udostępnione dane na temat miejsc zatopienia broni chemicznej, oraz przebieg Gazociągu Północnego, śmiem sądzić, że nie obejdzie się bez niespodzianek. Oby nie były to niespodzianki przykre.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo tak najłatwiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 05.02.2010 11:05

Ewo, problem jest niezmiernie ważny , mogę twierdzić , że wręcz żywotny dla krajów nadbałtyckich. Nie wszyscy jednak widzą problem a i w tym przypadku " co z oczu to z serca" nie jest rozwiązaniem .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.