Facebook Google+ Twitter

Bałtyk umiera? Martwa strefa na morzu ma wielkość połowy Danii

Badania wykazują w dzisiejszym globalnym akwenie ponad 530 martwych stref, o łącznej powierzchni około 246 tys. kilometrów kwadratowych. Wśród nich znajduje się martwa strefa na Morzu Bałtyckim.

 / Fot. Alina Zienowicz Ala z/Licencja CC 3.0Największa na świecie bałtycka martwa strefa rozlega się na dużym obszarze, oddzielającym Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię - od krajów skandynawskich - informuje Tok FM. Zdaniem naukowców, w minionych 60. latach ekosystem bałtycki mocno ucierpiał na skutek wielkiego napływu odpadów przemysłowych i śmieci. Ważne byłoby odizolowanie Morza Bałtyckiego od innych zbiorników wodnych, jednak utrudnia taką możliwość "wymywanie zanieczyszczeń".

Ogromne pompy mają dotlenić Bałtyk

Martwa strefa na Bałtyku ma obecnie wielkość połowy Danii i ciągle rośnie. Wszelkie dotychczasowe wysiłki na rzecz zredukowania ilości śmieci i ścieków, które bez przerwy wlewają się do morza, nie przynoszą żadnych efektów.

Państwa nadbałtyckie analizują teraz możliwości interwencji technologicznej, mającej ratować morze. Rozważają możliwości wykorzystania geoinżynierii, np. wpompowanie tlenu do wody, lub zastosowanie odpowiednich chemikaliów, które mogłyby związać szkodliwe osady i zanieczyszczenia.

Naukowcy szwedzcy, finansowani przez rząd, prowadzą testy wpompowania bogatej w tlen wody, "z powierzchni - w głąb morza, za pomocą pomp zasilanych turbinami wiatrowymi". Gdyby ich projekt został wcielony do stałej praktyki, należałoby użyć około 100 pomp, i rozmieścić je na obszarze Bałtyku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jasiu
  • Jasiu
  • 24.07.2012 00:57

Cybruch, nastepnym razem napisz coś w sobotę lub niedzielę. Nie walcz o punkty, walcz o czytelnika. Rozumiem, że musisz kopiować bo na własne przemyslnia cie nie stac. Ale postaraj sie zachować minimum przyzwoitosci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.