Facebook Google+ Twitter

Bangkok - Bohaterowie Spektaklu 1/2: Thaksin Shinawatra

Thaksin Shinawatra sterujący "Czerwoną Rewolucją" w Tajlandii zza granicy oskarża obecnego premiera o przynależność do elity rządzącej. Ciekawe wyznanie jak na posiadacza 26 zegarków wartych minimum 870 tys złotych.

 / Fot. UDO WEITZ /PAPDziesięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o byłym premierze Tajlandii:

1. W latach 2001-2005 był pierwszym premierem Tajlandii, który dotrwał do końca kadencji.
W trakcie swoich rządów podjął szereg częściowo trafnych decyzji, które zmniejszyły ubóstwo w rolniczych regionach kraju o połowę w przeciągu zaledwie czterech lat. Uruchomił pierwszy w historii kraju uniwersalny program dostępu do opieki zdrowotnej, a także kontrowersyjną, ale popularną kampanię antynarkotykową. Jego reelekcja w 2005 roku towarzyszyła rekordowa frekwencja w wyborach.

2. Rząd Shinatry był jednak oskarżany o korupcję, autorytaryzm, zdradę, konflikt interesów, działalność niedyplomatyczną i uciszanie mediów. Sam Thaksin oskarżany był o unikanie płacenia podatków, zniewagę monarchii i wyprzedaż dóbr narodowych międzynarodowym inwestorom. Niezależne organizacje, wliczając w to Amnesty International krytykowały jego rząd za regularne łamanie praw człowieka.

3. Masowe protesty w 2006 roku doprowadziły do wojskowego, bezkrwawego przewrotu w wyniku którego Thaksin stracił władzę w trakcie swojego pobytu za granicą. Wojskowa junta, która po zamachu stanu nazwała się Radą ds. Bezpieczeństwa Narodowego rozwiązała założoną przez Shinawatrę populistyczną partię Thai Rak Thai (Taj kocha Taja) za fałszerstwa wyborcze i zakazała jemu jak i kierownictwu partii udziału w polityce przez pięć lat.

4. Rada d/s Bezpieczeństwa Narodowego zamroziła majątek Thaksina i jego rodziny w Tajlandii opiewający na 6,7 miliardów złotych twierdząc, że stał się on nadzwyczaj bogaty w trakcie bycia premierem. Przed objęciem urzędu w 2001 roku Thaksin zadeklarował iż posiada 1,3 miliarda złotych.

5. Thaksin wrócił do Tajlandii w lutym 2008 roku po tym jak wspierana przez niego Partia Władzy Ludu (People’s Power Party) wygrała pierwsze wybory po zamachu stanu. Wyjechał jednak na letnie igrzyska olimpijskie w Pekinie w 2008 roku nie czekając na wyrok Sądu Najwyższego w sprawie oskarżenia o konflikt interesów. Sąd Najwyższy uznał go winnym i skazał na dwa lata więzienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Strasznie miło :-) Bez znaczenia, która część pierwsza. Przybliżyłem sylwetki głównych bojowników. Oczywiście mógłbym jeszcze pisać o liderach partyjnych, głównych figurach w wojsku, które odgrywa olbrzymią rolę, ale dla polskiego czytacza newsów nieżyjącego na codzień Tajlandią to już chyba za wysoki poziom abstrakcji :-). W drodze jest za to wywiad dotyczący bezpieczeństwa turystów w kraju...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałam najpierw część 2 a potem 1 :))) Dzisiaj to dłuższą część dnia spędziłam przy Twoich i Madzi tekstach :)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

O facecie możnaby książkę napisać, więc starałem się wybrać to, co uważałem za istotne. Polecam także cz. 2 o premierze Tajlandii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wow! W jednym artykule tyle ciekawostek :))) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.