Facebook Google+ Twitter

Bangkok: Czerwona rewolucja?

Ponad 50 tys. żołnierzy, policjantów i cywilnych ochotników oczekuje na konfrontację z "czerwonymi koszulami" - zwolennikami byłego premiera Thaksina Shinawatry. Czy tajska stolica znów spłynie krwią?

Bangkok. / Fot. Marek LenarcikW siedmiu punktach miasta gromadzić się zaczynają ubrani na czerwono zwolennicy byłego premiera Shinawatry, który stracił władzę w wyniku wojskowego zamachu stanu w 2006 roku. Demonstrujący domagać się będą ustąpienia urzędującego premiera Abhisita Vejjajivy. Główna demonstracja rozpocznie się w niedzielę o godzinie 12 w okolicach pomnika Demokracji w centrum Bangkoku.

Przejazd przez skrzyżowanie Bang Na i Sukhumvit, będące jednym z punktów zgromadzenia “czerwonych koszul” około południa nie sprawiał problemów. Jedyną atrakcją był policyjny punkt kontrolny. Jednym z zadań policji jest niedopuszczenie, aby zwolennicy byłego premiera wwieźli na demonstrację broń oraz materiały wybuchowe. Obawy wydają się być uzasadnione, gdyż kilka tygodni temu z magazynów wojskowych na południu kraju zrabowano kilka karabinów maszynowych, amunicję oraz kilkanaście granatów.

Bangkokpost - jeden z głównych anglojęzycznych dzienników w Tajlandii donosi, że demonstranci zaczęli gromadzić się przy pomniku Lak Si w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska Don Mueang. - W centrum trwają przygotowania na przyjęcie demonstracji. Na ulicach sprzedawane są czerwone koszulki z wizerunkiem byłego premiera oraz bony, z których dochody zasilą konta bankowe ruchu. Porządku pilnują umundurowani i uzbrojeni w długą broń żołnierze - relacjonuje Magdalena Chodownik sprzed pomnika Demokracji.

Bakok.Mapa. / Fot. Bangkok PostObecność uzbrojonych żołnierzy jest niezgodna z wcześniejszymi deklaracjami rządu zapowiadającymi, że wyposażenie sił bezpieczeństwa będzie składać się jedynie z pałek oraz gazu łzawiącego. Obowiązujący od czwartku Wewnętrzny Akt Bezpieczeństwa (Internal Security Act - w skrócie ISA) upoważnia siły bezpieczeństwa do użycia wszystkich dostępnych środków w razie, gdyby pokojowa w założeniu demonstracja wymknęła się spod kontroli.

Zarówno “czerwone koszule”, jak i rząd zapewniają, że demonstracja przebiegnie pokojowo. Radykalne elementy w ramach ruchu czerwonych grożą jednak użyciem “wszelkich dostępnych metod” jeśli urzędujący premier nie poda się do dymisji w niedzielę. Rząd i wojsko obawiają się, że chaos w stolicy wykorzystają także inne radykalne ugrupowania, działające na terenie całego kraju. Mieszkańcy Bangkoku nadal mają w pamięci zamieszki z kwietnia zeszłego roku, w trakcie których zginęły minimum dwie osoby, a kilkaset zostało rannych. W tajskiej stolicy spłonęło wówczas także 31 autobusów, a straty finansowe zostały oszacowane na ponad 850 tys złotych.

Sponsorowana przez przebywającego w Dubaju byłego premiera i multimiliardera Thaksina Shinawatrę demonstracja ma na celu wymuszenie dymisji gabinetu obecnego premiera Vejjajivy i oddanie władzy “w ręce ludu” poprzez rozpisanie nowych wyborów, które Shinawatra spodziewa się wygrać. Impulsem do demonstracji jest
konfiskata majątku Shinawatry nakazem tajskiego Sądu Najwyższego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

nie ma cywilnych ochotnikow w bangkoku - sa to cywilni pracownicy policji i sluzb bezpieczenstwa, ktorych poleceniem wicepremiera oddelegowano na 10 dni do patroli i blokad ulicznych.

pare dni temu rzad mowil o zorganizowaniu, w oparciu o takich "ochotnikow", kontrdemonstracji, skladajacej sie wlasnie z 50k, ale jak widac zrezygnowal z tego planu.

glownym zagrozeniem dla porzadku publicznego nie sa demonstranci (w zdecydowanej wiekszosci kobiety), ale prowokatorzy zwiazani z bojowkami rojalistycznymi, ktorzy moga wykorzystac demonstracje dla wzmocnienia swej pozycji - premier zapowiedzial swa dymisje, jesli wojsko wprowadzi zamach stanu, a wicepremier ostrzegl przed bojowkarzami podszywajacymi sie pod policje i zolnierzy i zagrozil sankcja wiezienia.

dekretem o stanie nadzwyczajnym rzad wprowadzil rownoczesnie kare do 5 lat wiezienia dla obcokrajowcow, bioracych udzial w demonstracjach - glownie chodzi o obcokrajowcow z sasiednich krajow pracujacych w tajlandii, ale przy okazji celem jest odstraszenie wszystkich innych od przekazywania niezaleznych informacji z pierwszej reki za granice, jesli rzad wprowadzi blokade informacyjna.

problemem, ktory dotyka mieszkancow bangkoku jest zamkniecie w bangkoku i okolicznych prowincjach stacji paliwowych najwiekszego producenta i dystybutora olejow i gazow od ubieglego piatku, ale benzyny nie mozna bylo kupic juz w czwartek po poludniu (po prostu poszla ona na czarny rynek).

dla turystow warto dodac, ze thai airways zamyka na ten weekend swoje punkty sprzedazy biletow, a rownoczesnie zaleca check in 4 godziny na loty miedzynarodowe i 2h na loty krajowe. Odloty moga byc tez opoznione z powodu braku personelu.

w czwartek ubieglego tygodnia wykryto ubytek z magazynow wojskowych na poludniu kraju nie kilku karabinow maszynowych i granatow (kaczka dziennikarska w artykule), ale 6000 (slownie: szesc tysiecy) karabinow i znaczna ilosc materialow wybuchowych. Przez wielu jest to oceniane jako prowokacja rzadowa, majaca na celu zdyskredytowanie demonstrantow i dajaca podstawy do ostrych kontroli pojazdow na drogach prowadzacych do bangkoku, a rowniez dajaca pretekst do uzycia przemocy wobec protestujacych.

bierzace informacje o sytuacji w bangkoku i okolicach sa na forum turystycznym http://www.etajlandia.pl/forum/viewtopic.php?f=11&t=174 , na ktorym rowniez pisza rezydenci bangkoku

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Mariuszu. Ja niestety byłem uwiązany w biurze cały dzień więc jedynie podjechałem do wspomnianej w artykule Bangny, ale Magda ma dobry materiał z centrum. Wrzuci pewnie w ciągu najbliższych kilku godzin. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna dziennikarska robota. /5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.