Facebook Google+ Twitter

Bangkok: Granaty i krew!

Dwóch żołnierzy zostało rannych w wyniku eksplozji granatów M79 wystrzelonych z półciężarówki przejeżdżającej mostem nad bazą wojskową. "Czerwone Koszule" zapowiadają: jutro będzie więcej krwi.

Abhisit Vejajjiva, premier Tajlandii odmówił podania się do dymisji, aby zakończyć protest "Czerwonych Koszul" - zwolenników byłego premiera Thaksina Shinawatry w Bangkoku. - Żądania tych demonstrantów, aby rozwiązać parlament przed południem nie mogą zostać spełnione, ale nie oznacza to, że ja lub partie koalicyjne nie jesteśmy gotowi by wysłuchać ich głosów - powiedział w porannym wystąpieniu telewizyjnym z siedziby 11. dywizji piechoty, gdzie obecnie przebywa.

Vejajjiva nalega, że rząd jest otwarty na propozycje "Czerwonych koszul". - Jednakże każda decyzja polityczna musi być podjęta w oparciu o interes narodowy i opinie każdej grupy w społeczeństwie - dodał. W reakcji na słowa premiera demonstranci przemieścili się spod Pomnika Demokracji w centrum Bangkoku pod koszary wojskowe, w których przebywa premier. Przemarsz dziesiątek tysięcy ludzi częściowo sparaliżował ruch w tajskiej stolicy.

Krótko po porannym wystąpieniu premiera, sześć granatów M79 zostało wystrzelonych w kierunku jednej z baz wojskowych w Bangkoku. Pułkownik Sansern Kaewkamnerd, rzecznik prasowy centrum operacyjnego odpowiedzialnego za utrzymanie porządku w Bangkoku potwierdził, że dwóch żołnierzy zostało rannych i hospitalizowanych. - Wierzymy, że granaty zostały wystrzelone z półciężarówki jadącej wzdłuż płatnej autostrady przebiegającej nad bazą. Dwa z sześciu granatów nie eksplodowały. Nie wiemy, kto jest za to odpowiedzialny - powiedział.

Natthawut Saikua, lider Zjednoczonego Frontu na Rzecz Demokracji przeciwko Dyktaturze (UDD) ogłosił, że pobierze milion jednostek krwi od demonstrantów, aby wymazać nią budynek parlamentu we wtorek w odpowiedzi na brak spełnienia żądań protestujących. - To będzie symboliczna akcja. Ministrowie rządu będą musieli przejść po krwi protestujących, aby rozpocząć jutro pracę - powiedział. - Jeśli rząd odmówi rozwiązania parlamentu, kolejny million jednostek krwi zostanie użyty do wymazania siedziby Partii Demokratycznej. Trzecim celem będzie dom premiera - dodał.

- Jeśli rozlejemy trzy miliony jednostek krwi, a premier nie ustąpi gwarantuję, że nie będzie miał czasu, nie będzie miał ani minuty, aby wykonywać swoje obowiązki - powiedział Saikua.

Po przemówieniu pod tymczasową siedzibą premiera "czerwone koszule" ruszyły z powrotem w kierunku Pomnika Demokracji. - Atmosfera jest bardzo napięta. Demonstranci są w bojowych nastrojach. Był też pożar, ale nie ma jeszcze żadnych szczegółów - donosi Magdalena Chodownik z centrum Bangkoku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

dzieki Ewo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

dzięki, naprawdę niezły materiał 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

protestujacy odzegnuja sie od przemocy, natomiast przemoc, jak granaty, sa w interesie rzadu, zeby wprowadzic stan wyjatkowy, zakazac jakichkolwiek zgromadzen publiczych, zamknac niezalezne stacje radiowe i telewizyjne i internowac opozycje.

oczywiscie, poza rzadem, jest jeszcze wladza wyzsza w tajlandii - wojsko, a na drugiej pozycji policja.

wojsko po prostu moze znowu dokonac przewrotu wojskowego - usunac obecnego premiera, ktorego wsadzili na stolek zaledwie przed rokiem, rozwiazac parlament, i przejac reczne sterowanie nad wszystkimi dziedzinami zycia przez mianowanie komisarzy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.