Facebook Google+ Twitter

Bangkok: Jest wyrok ws. Thaksina

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-26 17:58

Najwyższy w Tajlandii wydał wyrok w sprawie byłego premiera Tajlandii. Władze zadecydowały o konfiskacie 400 milionów dolarów z majątku Thaksin Shinawatra.

Sędziowe orzekli, że Thaksin w okresie sprawowania urzędu premiera nadużywał władzy w celu osiągnięcia korzyści osobistych. Na zamrożonych przez tajlandzkie władze kontach należących do Shinawatry znajdują się ponad miliardy 200 milionów dolarów. Sąd Najwyższy stwierdził, że przejęcie całego majątku byłego premiera byłoby niesprawiedliwe, bowiem część tych pieniędzy Thaksin Shinawatra zgromadził przed objęciem urzędu premiera. Udowodniono mu jednak, że w czasie pełnienia funkcji szefa rządu miał on wpływ na przepisy regulujące rynek telefonii komórkowej w Tajlandii. Dzięki temu uprzywilejowaną pozycję uzyskała frima należąca do członków jego rodziny. Shinawatra został obalony w wyniku przewrotu wojskowego w 2006 roku. Od tego czasu przebywa na emigracji w Zjednoczonych Emiratach Arbskich.

Jadnakże, w Tajlandii były premier wciąż ma jednak wielu zwolenników, którzy na wiecach poparcia ubrani są na czerwono. W Bangkoku przed ogłoszeniem werdyktu sądu w sprawie Shinawatry wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Władze Tajlandii obawiają się, że w najbliższych dniach zwolennicy byłego premiera mogą wyjść na ulice miasta w geście sprzeciwu wobec decyzji sądu. Odczytywanie werdyktu Sądu Najwyższego w sprawie byłego premiera trwało 7,5 godziny. Transmitowane było przez główne stacje radiowe i telewizyjne w Tajlandii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.