Facebook Google+ Twitter

Bank Światowy ostrzega Chiny przed widmem kryzysu

Chiny uznawane są za jedną z najważniejszych sił światowej ekonomii. Jednakże w opinii Banku Światowego, model wzrostu i rozwoju gospodarczego tego państwa nie sprawdzi się w dłuższym rozrachunku.

Dwa zasadnicze pytania w kwestii chińskiego rozkwitu gospodarczego postawiło Deutsche Welle. Po pierwsze: Jak będzie wyglądać chińska ekonomia za 20 lat? Po drugie: Które z wyzwań są najważniejsze? Właśnie na te pytania poszukuje odpowiedzi Bank Światowy w raporcie "China 2030". Raport przypada na "China 2030 Conference" - Prezes Banku Światowego Robert B. Zoellick - konferencja w dn. 27.02.2012r. / Fot. World Bank photos/for journalists bardzo ważny czas, co podkreśla cytowany przez Deutsche Welle, Robert Zoellick, prezes Banku Światowego: "Zagadnienie reform jest zajmujące, ponieważ Chiny osiągnęły w chwili obecnej punkt zwrotny na swojej ścieżce rozwoju."

Opracowanie zostało zaaprobowane przez chiński rząd i wywołało wiele kontrowersyjnych dyskusji w dziedzinie ekonomii. Wiodącą sugestią pozostaje, by chińskie przedsiębiorstwa państwowe podążały zgodnie z regułami wolnego rynku. Wielu ludzi businessu z Państwa Środka odnosi wrażenie, że firmy państwowe dzierżą swoisty monopol zapewniający uprzywilejowaną pozycję na rynku. Jak zauważają autorzy raportu, inicjatywy prywatne są przyhamowywane i blokowane, co odbija się na ich wzroście.

Komentarz prezesa Banku Światowego, Roberta Zoellicka zamieszczony jest na oficjalnej stronie the World Bank: "Chińscy przywódcy muszą uznać, że model rozwoju państwa, jaki odnosił sukcesy przez ostatnich 30 lat, wymaga zmian, które sprostają nowym wyzwaniom."

Przesłanie jest oczywiste i klarowne: zakłócenie rozwoju i stagnacja pogrąża kraj w kryzysie.

Raport przedkłada sześć strategicznych kierunków dla chińskiej przyszłości: całkowite przejście na drogę ekonomii rynkowej; przyspieszenie kroku otwartej innowacji; przekształcenie środowiskowych zagrożeń w "zielony wzrost" jako siłę napędową rozwoju; rozszerzenie możliwości i usług, jak zdrowie, edukacja i dostępność pracy dla wszystkich ludzi; modernizowanie i umacnianie swojego systemu fiskalnego; poszukiwanie wzajemnych korzyści w relacjach ze światem poprzez łączenie chińskich reform strukturalnych ze zmieniającą się międzynarodową ekonomią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 03.03.2012 14:12

bank światowy niech sie boi o swoja kasa i gospodarka gdzie indziej a tylko nie o chiny... ja wiem ze chiny sa kością w gardle dla wielu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brak związków logicznych. Wydaje się mi, że świat nie rozumie Chin. Świat i Chiny, to dwa odrębne światy. Sprzężone pozornie. No, ale dobrze że się obudzili. "Na naukę nigdy nie jest za późno."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.