Facebook Google+ Twitter

Bank Światowy ostrzega Chiny przed widmem kryzysu

Chiny uznawane są za jedną z najważniejszych sił światowej ekonomii. Jednakże w opinii Banku Światowego, model wzrostu i rozwoju gospodarczego tego państwa nie sprawdzi się w dłuższym rozrachunku.

Dwa zasadnicze pytania w kwestii chińskiego rozkwitu gospodarczego postawiło Deutsche Welle. Po pierwsze: Jak będzie wyglądać chińska ekonomia za 20 lat? Po drugie: Które z wyzwań są najważniejsze? Właśnie na te pytania poszukuje odpowiedzi Bank Światowy w raporcie "China 2030". Raport przypada na "China 2030 Conference" - Prezes Banku Światowego Robert B. Zoellick - konferencja w dn. 27.02.2012r. / Fot. World Bank photos/for journalists bardzo ważny czas, co podkreśla cytowany przez Deutsche Welle, Robert Zoellick, prezes Banku Światowego: "Zagadnienie reform jest zajmujące, ponieważ Chiny osiągnęły w chwili obecnej punkt zwrotny na swojej ścieżce rozwoju."

Opracowanie zostało zaaprobowane przez chiński rząd i wywołało wiele kontrowersyjnych dyskusji w dziedzinie ekonomii. Wiodącą sugestią pozostaje, by chińskie przedsiębiorstwa państwowe podążały zgodnie z regułami wolnego rynku. Wielu ludzi businessu z Państwa Środka odnosi wrażenie, że firmy państwowe dzierżą swoisty monopol zapewniający uprzywilejowaną pozycję na rynku. Jak zauważają autorzy raportu, inicjatywy prywatne są przyhamowywane i blokowane, co odbija się na ich wzroście.

Komentarz prezesa Banku Światowego, Roberta Zoellicka zamieszczony jest na oficjalnej stronie the World Bank: "Chińscy przywódcy muszą uznać, że model rozwoju państwa, jaki odnosił sukcesy przez ostatnich 30 lat, wymaga zmian, które sprostają nowym wyzwaniom."

Przesłanie jest oczywiste i klarowne: zakłócenie rozwoju i stagnacja pogrąża kraj w kryzysie.

Raport przedkłada sześć strategicznych kierunków dla chińskiej przyszłości: całkowite przejście na drogę ekonomii rynkowej; przyspieszenie kroku otwartej innowacji; przekształcenie środowiskowych zagrożeń w "zielony wzrost" jako siłę napędową rozwoju; rozszerzenie możliwości i usług, jak zdrowie, edukacja i dostępność pracy dla wszystkich ludzi; modernizowanie i umacnianie swojego systemu fiskalnego; poszukiwanie wzajemnych korzyści w relacjach ze światem poprzez łączenie chińskich reform strukturalnych ze zmieniającą się międzynarodową ekonomią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 03.03.2012 14:12

bank światowy niech sie boi o swoja kasa i gospodarka gdzie indziej a tylko nie o chiny... ja wiem ze chiny sa kością w gardle dla wielu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brak związków logicznych. Wydaje się mi, że świat nie rozumie Chin. Świat i Chiny, to dwa odrębne światy. Sprzężone pozornie. No, ale dobrze że się obudzili. "Na naukę nigdy nie jest za późno."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.