Facebook Google+ Twitter

Bank Światowy: Polska nie jest krajem przyjaznym przedsiębiorcom

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-10 18:05

Polska nie jest krajem przyjaznym przedsiębiorcom - to główny wniosek opublikowanego dziś raportu Banku Światowego. W światowym rankingu uzyskaliśmy miejsce 76-te, o cztery pozycje gorsze niż przed rokiem

Rzecznik Banku Światowego w Polsce Jacek Wojciechowicz, podkreśla, że w naszym kraju ludzie biznesu ciągle napotykają na różnorakie trudności.

Jeśli przedsiębiorca chce wybudować magazyn lub jakikolwiek obiekt, to procedura jest kosztowna i długotrwała. Mamy też problemy z systemem podatkowym, który jest skomplikowany i nieprzewidywalny. Ogromnym utrudnieniem jest też proces składania wniosków, który zajmuje średnio 10 tygodni w roku.

Zdaniem Jacka Wojciechowicza potrzebna jest też zmiana mentalności biurokracji, która nie wierzy w uczciwość przedsiębiorców, a także mentalność samych przedsiębiorców, którzy są przekonani, że powinni wszystkie dokumenty załatwić i złożyć osobiście.

Jednak mimo spadku w rankingu, w ostatnim czasie poprawiła się sytuacja w kilku obszarach życia gospodarczego w Polsce. Lepiej jest z uzyskiwaniem kredytów, dzięku funkcjonowaniu biur kredytowych. Poprawiła się też ochrona inwestorów mniejszościowych, do polepszenia której przyczyniła się Giełda Papierów Wartościowych.

Ekonomiści zgadzają się z wnioskami przedstawionymi w raporcie Banku Światowego. Piotr Rogowiecki - ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich podkreśla, że od wielu lat po stronie rządzących brakuje zdecydowanej woli wprowadzania zapowiadanych zmian.

Ranking porównuje 181 krajów z punktu widzenia łatwości prowadzenia działalności gospodarczej.
Najlepszym miejscem do robienia biznesu jest Singapur, który zwycięża w rankingu juz trzeci raz z kolei. Tuż zanim jest Nowa Zelandia, USA, Hongkong, Dania i Wielka Brytania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.