Facebook Google+ Twitter

Bank Włoch zakazał używania kart kredytowych... w Watykanie

Włoski bank centralny, ze względu na brak działań Stolicy Apostolskiej, które uniemożliwiłyby pranie brudnych pieniędzy, zakazał przeprowadzania jakichkolwiek transakcji elektronicznych na terenie Państwa Watykańskiego, w tym wykonywania płatności kartami kredytowymi.

 / Fot. CameliaTWU/Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic/Flickr.comOd wczoraj turyści oraz mieszkańcy Watykanu mogą używać wyłącznie gotówki. Za bilety do watykańskich muzeów, pamiątki z podróży czy inne usługi nie można już zapłacić kartą kredytową. Żadnych interesów w miniaturowym państwie rządzonym przez papieża Benedykta XVI nie zrobią też włoskie banki, które otrzymały zakaz wykonywania jakichkolwiek transakcji w Watykanie.

Jak informuje dziennik Corriere della Sera, drastyczne kroki podjęte wobec Watykanu przez Bank Włoch są jednym z elementów walki z praniem brudnych pieniędzy, o co dość często oskarżane są watykańskie instytucje finansowe.

Także niedawna inspekcja, przeprowadzona przez urzędników włoskiego banku centralnego w Deutsche Bank Italia - instytucji odpowiedzialnej za nadzór nad usługami płatności elektronicznych świadczonych Stolicy Apostolskiej - wykazała nieprawidłowości. Deutsche Bank Italia nie posiadał m.in. wymaganych zezwoleń na prowadzenie podobnej działalności, a gdy się o nie zwrócił, nie spełnił odpowiednich warunków i spotkał się z negatywną odpowiedzią.

Zdaniem władz w Rzymie, watykańskie normy bankowe nie odpowiadają rygorystycznym kryteriom wprowadzonym w ostatnich latach we Włoszech. To z kolei umożliwia pranie brudnych pieniędzy przez mafię, nieuczciwych biznesmenów i skorumpowanych polityków oraz ułatwia najwymyślniejsze malwersacje finansowe.

Watykańscy urzędnicy zastanawiają się teraz, jak uporać się ze sporym problemem, który może przynieść Stolicy Apostolskiej ogromne straty finansowe. Podróżni z całego świata, każdego roku tłumnie odwiedzający Plac św. Piotra, już wyrażają niezadowolenie z wynikłej sytuacji. "Wielu turystów nie nosi przy sobie gotówki" - żali się Fluger Hunter z USA, cytowany przez agencję Associated Press. "To z pewnością duży kłopot" - dodaje inny turysta, Giuseppe Amoruso, i jak mówi, "karty kredytowe stanowią użyteczną usługę, która musi być dostępna dla wszystkich, wszędzie".

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Straszne. Mniej więcej tak jak z definicją "pacjenta dochodzącego". Zazwyczaj każdy zna. Jednak gdy zapytać o definicję "pacjentów dochodzących" to wszyscy milczą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.