Facebook Google+ Twitter

Banki choć śpią na kasie, kredytów Polakom nie dają

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-01-26 10:31

Jutro Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o stopach procentowych. Analitycy oczekują trzeciego z rzędu cięcia, tym razem o 0,5 pkt proc. - do 4,5 proc. Ten ruch powinien wpłynąć na spadek oprocentowania kredytów w złotych i odblokowanie pożyczek dla firm. Ale nie wpłynie. I to mimo że banki siedzą na górze pieniędzy: mają ponad 30 mld zł wolnych środków.

Nie będzie gwarancji, nie będzie kredytów dla firm - pod takim hasłem banki od listopada toczyły wojnę nerwów z rządem, którą właśnie wygrały. Na zastrzyk pieniędzy z banku przedsiębiorcy mogą liczyć najwcześniej pod koniec lutego lub na początku marca, kiedy zostaną uruchomione gwarancje Skarbu Państwa.

- To nie znaczy, że o kredyt będzie łatwo. Oprocentowanie nadal będzie bardzo wysokie - mówi Marek Zuber, ekonomista z Dexus Partners. - Za to całe ryzyko związane z pogorszeniem się kondycji finansowej spółki, a nawet jej upadkiem, przejmie na siebie rząd.

Jeszcze nie wiadomo, czy takie poręczenie będzie dotyczyło całości, czy części kredytu. Jacek Rostowski, szef resortu finansów, szacował, że na poręczenia potrzeba 15-20 mld zł. Z tego można wyciągnąć wniosek, że rząd planuje gwarantować albo 100 proc. wartości kredytów, albo ich zdecydowaną większość.

- Mimo że gospodarka Polski jest w dużo lepszej kondycji niż innych krajów, nasze banki chciały uzyskać takie same przywileje jak banki w Stanach i Wielkiej Brytanii. Dlatego wyolbrzymiają zagrożenie. Przesadzają ze złą oceną sytuacji firm - uważa Marek Zuber.

Przypomina, że w latach 1999-2001, czyli w czasie poprzedniego kryzysu, bankom w ogóle nie przyszły do głowy walka o gwarancje, zmniejszenie rezerwy obowiązkowej od depozytów czy blokowanie firmom dostępu do finansowania. Teraz zachęcone przykładami z zagranicy wykorzystują światowy kryzys do własnych interesów. I dusząc pieniądze, duszą polską gospodarkę.

Całośc artykułu przeczytasz na Polskatimes.pl.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.