Facebook Google+ Twitter

Banki nie dla emigranta

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2007-02-19 08:32

Większość naszych banków nie widzi potrzeby lub możliwości stworzenia oferty specjalnie dla Polaków, którzy pracują za granicą.

Wypłaty za granicą z konta prowadzonego w kraju wiążą się z wysokimi prowizjami - fot. Sławomir SeidlerPraktycznie wszystkie banki oferują konta osobiste z dostępem do Internetu, które można obsługiwać z każdego miejsca na ziemi. Nie ma przeszkód, by na konto złotowe wpływały euro, dolary czy funty, jednak natychmiast są one przeliczane na złotówki po kursie, który obowiązuje danego dnia. To nie zawsze jest korzystne. Alternatywą jest otwarcie konta walutowego. Tu oferty banków są zróżnicowane. BPH prowadzi rachunki w euro, dolarach, frankach szwajcarskich i funtach brytyjskich. Podobnie, zarabiający w Wielkiej Brytanii mogą wpłacać funty na konto w Multibanku.

Takich możliwości nie mają jednak posiadacze kont w PKO BP, Ing Banku Śląskim czy Deutsche Banku. W ich przypadku pozostaje przeliczanie funtów na złotówki, ewentualnie na euro lub dolary.
Poważniejszą przeszkodą jest jednak koszt przelewów do polskiego banku z zagranicy.
– Pracodawcy nie chcą go ponosić – tłumaczy Mateusz Żelechowski z Multibanku – Pracownicy też nie, bo opłaty są dość wysokie.

Nawet jeśli krajowe banki nie pobierają opłat za pieniądze przyjmowane z innych krajów, tamtejsze za przelewy liczą słono. Kto zgodzi się czekać na pieniądze zarabiane w Anglii pięć dni roboczych, zapłaci za przelew około 10 funtów. Jeśli chciałby, żeby dotarły w ciągu 48 godzin musi się liczyć z wydatkiem trzy razy większym. Na ogół więc Polacy za granicą na co dzień korzystają z kont otwartych w tamtejszych bankach. Krajowe nie są także zainteresowane otwieraniem oddziałów za granicą. To kosztowne i nie gwarantujące zysków przedsięwzięcie.

– W zamierzeniach na najbliższe lata nie zakładaliśmy tworzenia własnych oddziałów za granicą. Znaczne rozproszenie miejscowości, w których Polacy podejmują pracę wymagałoby stworzenia sieci oddziałów. Przy obecnej liczbie potencjalnych klientów działalność oddziałów byłaby deficytowa – twierdzi Ilona Długa z PKO BP.

Inne banki zapatrują się na to podobnie. Nie znaczy to jednak, że całkowicie ignorują klientów, którzy wyjechali do pracy. Koncentrują się jednak nie na obsłudze ich codziennych finansów, ale na ułatwieniu im przekazywania pieniędzy do kraju.

Z myślą o gromadzących oszczędności Multibank uruchomił konto osobiste w funtach, PKO BP współpracuje z bankami w Wielkiej Brytanii, USA, a ostatnio także Hiszpanii i oferuje klientom przelewy do Polski za zryczałtowaną stałą opłatą. Przekazywane pieniądze są jednak automatycznie przeliczane na złotówki.
BPH realizuje przekazy Western Union.
– Mając na uwadze znaczny wzrost liczby potencjalnych klientów wyjeżdżających do Wielkiej Brytanii i Irlandii, analizujemy możliwości rozwoju oferty właśnie dla nich, by umożliwić im między innymi bezpłatne otwarcie i prowadzenie konta walutowego oraz bezpłatne transfery środków z zagranicy – mówi Małgorzta Dłubak z BPH.

Monika Kaczyńska - Głos Wielkopolski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.