Facebook Google+ Twitter

Banki sprawdzają klientów na facebooku

Portale społecznościowe stały się dla banków ważnym źródłem wiedzy o potencjalnych klientach. Na naszej - klasie czy facebooku weryfikują one informacje, jakie we wnioskach wpisują starający się o kredyt.

Klient vs. bank
Nierzetelne, nieuczciwe, często fałszywe dane o stanie cywilnym, liczbie dzieci, posiadanym samochodzie-to najczęściej stosowane przez klientów banków praktyki służące zwiększeniu zdolności kredytowej i otrzymaniu wyższej pożyczki. Instytucje finansowe mają kiepskie możliwości weryfikacji wiarygodności podawanych przez klientów danych osobowych. Z pomocą przychodzą im jednak portale społecznościowe.

Bezradne banki
Broniąc się przed wyżej wspomnianymi praktykami, banki wykorzystują portale - facebook, nasza - klasa, grono stały się prawdziwa kopalnią wiedzy o klientach, dzięki której kontrola podanych przez nich informacji stała się znacznie łatwiejsza. –Jest to takie łatwe że aż prosi się by z tego korzystać. Wejście na portal społecznościowy, obejrzenie zdjęć i sprawdzenie innych danych to chwila -mówi dziennikarzowi Dziennika Gazety Prawnej - Paweł Majtkowski z firmy Expander.

I choć banki i instytucje finansowe niechętnie przyznają się do stosowania takich metod uwierzytelniania danych podanych przez klienta -praktyka ta jest bardzo częsta i jak się okazuje skuteczna. "- Mieliśmy przypadki klientów, którzy zataili fakt posiadania dziecka, a na portalu bank znalazł zdjęcie pociechy. I odmówił kredytu - opowiada Katarzyna Siwek. – czytamy na dziennik.pl.

Eksperci komentują
Uzupełnianie danych podanych przez klientów banków informacjami pozyskanymi z portali społecznościowych podlega unormowaniom ustawy o ochronie danych osobowych. Art. 25 ww. ustawy wskazuje, że samo zbieranie takich danych jest zgodne z prawem i wynika ze zgody udzielonej przez potencjalnego klienta w momencie zgłoszenia wniosku o zawarcie umowy. Art. 23 tejże ustawy mówi, że przetwarzanie danych możliwe jest dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez administratora.

Należy przyznać że opisane w artykule sposoby na weryfikacje wiarygodności danych choć niestandardowe, pozostają zgodne z prawem, a mianowicie przepisami regulującymi tajemnice bankową – komentują eksperci. Instytucja finansowa realizująca tego typu działania jest jednak obowiązana poinformować klienta o zbieraniu danych.

Źródło: dziennik.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.