Facebook Google+ Twitter

Banki w Polsce żerują na klientach? Wysokie stopy procentowe, marże i prowizje

"Wysoki poziom stóp procentowych, wysokie marże i prowizje w Polsce (jedne z najwyższych w UE) nie służą ani polskiemu PKB, ani polskiemu społeczeństwu" - zauważa prof. Szelągowska w opinii dla podkomisji do spraw instytucji finansowych.

 / Fot. Lestat at the Polish language Wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]Sejmowa podkomisja do spraw instytucji finansowych zleciła wykonanie analizy, z której wynika, że polskie banki oprocentowują kredyty blisko maksymalnego dozwolonego pułapu. Do tego, jeśli doliczymy opłaty i prowizje wyjdzie, że rzeczywisty koszt kredytu jest znacznie wyższy. Wydaje się, że interwencja państwa jest konieczna, by maksymalizacja zysków nie odbywała się kosztem klientów.

Jak donosi Gazetaprawna.pl ,z analizy wykonanej dla sejmowej podkomisji wynika, że banki nie oszczędzają polskich klientów. Różnice między średnim oprocentowaniem kredytu a maksymalnym dopuszczalnym limitem są niewielkie.

Prof. Szelągowska z SGH, która przygotowała analizę zaznacza, że aktualnie obowiązuje limit maksymalnego oprocentowania kredytów, który jest równy czterokrotności stopy lombardowej NBP (obecnie 4 proc.) i wynosi 16 proc. Jednak, różnice między średnim oprocentowaniem kredytu a maksymalnym dopuszczalnym limitem są niewielkie. Na ogół rzeczywiste oprocentowanie jest faktycznie wyższe, ponieważ dochodzą jeszcze prowizje za przedłużenie linii kredytowej, które mogą wynosić od 0,35 do nawet 5 proc. w zależności od banków.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w krajach Unii Europejskiej, gdzie choć maksymalne pułapy oprocentowania są często na podobnym poziomie jak w Polsce, to faktycznie jest ono dużo niższe. Prof. Krystyna Szelągowska zaznacza, że o problemie polskich kredytobiorców i ich sytuacji kredytowej świadczy średnie rzeczywiste oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych, które na koniec 2013 r. wynosiło 20,18 proc. Ponadto podkreśla, że "w strefie euro skąd pochodzi większość inwestorów strategicznych posiadających dominujący pakiet akcji polskich banków, średnie rzeczywiste oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych na koniec grudnia 2013 r. było prawie trzykrotnie niższe i wynosiło 7,04 proc".

Ponadto, eksperci z Biura Analiz Sejmowych zestawili dla podkomisji bankowej oferty dotyczące kredytów odnawialnych ze stawkami WIBOR, czyli oprocentowaniem, po jakim banki pożyczają sobie pieniądze od 2001 r. Prawie w każdym przypadku stopy WIBOR spadają znacznie szybciej niż oprocentowanie kredytów w rachunku bieżącym. Z kolei dane NBP pokazują, ze znacznie szybciej spada oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych niż odnawialnych. Jak zauważa prof. Szelągowska, są tego trzy przyczyny. Pierwsza, to dużo niższe stopy procentowe w strefie euro niż w Polsce. Druga, to fakt, że w strefie euro państwo w dużo większym stopniu reguluje segment kredytów w interesie klienta. I po trzecie, to z kolei powoduje, że zagraniczne banki w Polsce mogą prowadzić bardziej ekspansywną politykę. Jak zauważa Szelągowska zagraniczne banki "traktują Polskę jako idealne miejsce na maksymalizację swoich zysków i rekompensowanie niższych dochodów z tytułu obsługi klientów w macierzystym kraju UE". Dodaje, że "wysoki poziom stóp procentowych, wysokie marże i prowizje w Polsce nie służą ani polskiego PKB, ani polskiemu społeczeństwu".

23 kwietnia, podkomisja ma zamiar spotkać się z prezesami banków: Pekao SA, PKO BP, Banku Zachodniego WBK, Raiffeisen Banku, BPH, ING, BGŻ, Alior Banku, Millennium Banku i SKOK. Szef podkomisji Wiesław Janczyk zamierza zaapelować do bankowców o obniżenie oprocentowania. Jeśli apel nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, Janczyk poprosi o pomoc Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jakie to polskie banki ? Rynek bankowy w Polsce dawno został sprzedany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.