Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19440 miejsce

Banknot 500-złotowy trafi do obiegu za 2 lata. Ozdobi go Jan III Sobieski

Za dwa lata do obiegu trafi banknot o nominale 500 złotych. Zdobić go będzie podobizna króla Jana III Sobieskiego, dzięki czemu zostanie zachowana chronologiczna ciągłość serii „Władcy polscy”. Zmodernizowany zostanie też banknot 200-złotowy.

 / Fot. NBPNarodowy Bank Polski rozpoczął prace nad banknotem o nominale 500 zł. Celem wprowadzenia nowego nominału jest m.in. obniżenie kosztów emisji.

Z kolei teraz NBP zaprezentował banknot o nominale 200 zł ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami, który będzie wprowadzany do obiegu od lutego 2016 r. Banknoty o niższych nominałach zostały już zmodernizowane i od kwietnia 2014 r. pojawiają się sukcesywnie w polskich portfelach.

Banknot 200 zł jest obecnie najwyższym nominałem, a w związku z tym został wyposażony w najbardziej zaawansowane technologicznie zabezpieczenia, m.in. w nitkę okienkową z efektem zmienności optycznej (dynamiczna zmiana koloru ze złotego do zielonego). Podobnie jak w przypadku niższych nominałów projekt graficzny banknotu o nominale 200 zł nie uległ zmianie, jednak zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami zmodernizowanej i dotychczasowej emisji będą widoczne.

NBP zlecił już Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych produkcję zmodernizowanego banknotu 200 zł. - Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym – mówi Marek Belka, prezes NBP. Banknoty uszkodzone i zużyte są wycofywane z obiegu i niszczone, a w ich miejsce wprowadzane są banknoty ze zmodernizowanej emisji.

Czytaj także: Organizujesz wesele? Pamiętaj, by zapłacić ZAiKS-owi za odtwarzaną muzykę


Obecnie zmodernizowane banknoty czterech niższych nominałów, których emisję NBP zaczął w kwietniu 2014 r., stanowią około 1/3 wszystkich banknotów w obiegu. Z biegiem czasu banknotów poprzedniej emisji będzie coraz rzadziej.
Szacuje się, że na koniec 2016 r. zastąpienie obiegu gotówkowego banknotami zmodernizowanymi nastąpi: dla 10 zł i 20 zł – w 95 procentach, 50 zł – w 30 procentach, a 100 zł – w 45 procentach.

(aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W obliczu euro myślę, że ostatni banknot PLN winien firmować Walezy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.