Facebook Google+ Twitter

Bankomaty będą mniej bezpieczne od kwietnia? Wszystko przez Windowsa XP

8 kwietnia Microsoft zakończy wspieranie Windowsa XP. Ten system zarządza aż 95 proc. bankomatów. Czy będą one bardziej podatne na ataki przestępców?

 / Fot. By Rama (Own work) [CC-BY-SA-2.0-fr (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/fr/deed.en)], via Wikimedia CommonsTylko w Stanach Zjednoczonych znajduje się 420 tys. bankomatów. W Polsce jest ich mniej niż 20 tys. Większość z nich będzie bardziej podatna na ataki - podaje serwis bussinessweek.com. Stanie się tak dlatego, że Microsoft zakończy 8 kwietnia wspieranie systemu. Termin ten był wielokrotnie przesuwany. Ostatecznie stanie się to po 12 latach od premiery.

Jedną z konsekwencji zakończenia wsparcia będzie brak poprawek zabezpieczeń, które były przygotowywane przez koncern z Redmond. Właściciele bankomatów będą zmuszeni do kosztownej aktualizacji nie tylko sprzętu, ale i oprogramowania w terminalach. Nie dotyczy to póki co urządzeń, którymi zarządza okrojony Windows XP Embedded. Po pierwsze jest on mniej podatny na zagrożenia, po drugie będzie wspierany do 2016 r.

W ciągu 12 lat od debiutu Windowsa XP ciekawie zmieniło się otoczenie rynkowe. Gdy system trafił do sprzedaży z internetu korzystało 50 mln użytkowników wobec 2,7 mld w 2013 r. Wysłano wówczas 31 mln wiadomości email, gdy dziś jest to 297 mld. Obecnie Microsoft sprzedaje Windowsa wersji 8.1. Bankomaty powinny być wyposażone co najmniej w Windows 7.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Większość bankomatów w Polsce działa pod DOS-em. I to nie jest archaizm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.