Facebook Google+ Twitter

Bankomaty strzelające gorącą pianą z farbą pomogą identyfikować złodziei?

Naukowcy ze Szwajcarii opracowali metodę zapobiegania kradzieży pieniędzy z bankomatów. W maszynach mógłby zostać zamontowany system opryskujący złodzieja gorącą pianą z farbą albo sztucznym DNA.

 / Fot. By Andreas (Own work) [Public domain], via Wikimedia CommonsPomysł Szwajcarów opiera się na tym, że farba z piany jednocześnie byłaby w stanie zniszczyć ubranie złodzieja i pokryć jego skórę, co ułatwiłoby jego identyfikację. Sztuczne DNA, zaś, mogłoby być właściwe dla każdego bankomatu. Mechanizm uruchamiany byłby w wypadku różnych prób manipulacji przy maszynie czy próbach jej otwarcia - podaje gazeta.pl.

Napady na bankomaty stanowią coraz większy problem i są często zgłaszane. Przestępcy manipulują przy nich okradając ze środków, ale też nierzadko po prostu wyrywają je ze ściany kradnąc w całości.

Naukowcy tłumaczą, że kasetę z pieniędzmi wewnątrz bankomatu wyłożona zostałaby folią złożoną z dwóch sklejonych ze sobą warstw, jedna z komorami wypełnionymi nadtlenkiem wodoru, druga tlenkiem manganu. Przy próbie otwarcia kasety siłą, rozerwaniu obu warstw i połączeniu dwóch substancji, wytwarza się piana o temperaturze 80 st. C i charakterystycznym zabarwieniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.