Facebook Google+ Twitter

Bankruci walczący o godność. Recenzja "Gigantów ze Stali"

"Real Steel" (w polskim tłumaczeniu "Giganci ze stali") to, na pierwszy rzut oka, film o boksie, w którym zamiast ludzi na ringu walczą ze sobą roboty. W gruncie rzeczy jednak "Giganci" są rozpaczliwą próbą autoterapii zachodniej psyche.

"Real Steel" (w polskim tłumaczeniu "Giganci ze stali") to, na pierwszy rzut oka, film o boksie, w którym zamiast ludzi na ringu walczą ze sobą roboty. W gruncie rzeczy jednak "Giganci" są rozpaczliwą próbą autoterapii zachodniej psyche, dręczonej poczuciem gospodarczego, cywilizacyjnego i moralnego bankructwa.

Akcja toczy się w roku 2020 - długo po tym, jak roboty zastąpiły walczących na ringu bokserów. "Ludzie chcieli orgii totalnej przemocy", tłumaczy swojemu synowi główny bohater. Orgię totalnej przemocy zapewniają żyjącym w 2020 r. ludziom maszyny - pozbawione strachu, uczuć, dające się poskładać po tym, jak przeciwnik rozniósł je na strzępy. Roboci boks kwitnie, a walki organizowane są wszędzie: od improwizowanych arena w małych miasteczkach po gigantyczne stadiony, na których walczą ze sobą zawodnicy pierwszej ligi. W takim świecie przychodzi walczyć o życie i godność naszym bohaterom.

Bohaterem filmu jest Charlie Kenton (Hugh Jackman), w czasach poprzedzających zrobotyzowanie boksu mistrz ringu, dzisiaj zarabiający na życie, wystawiając swoje roboty do walk w wesołych miasteczkach. Nie idzie mu to najlepiej: gdy go poznajemy, Charlie tonie w długach i traci ostatniego robota. W dodatku dowiaduje się, że jedna z jego poprzednich partnerek umarła, zostawiając mu w spadku osieroconego syna (zagranego przez Dakotę Goyo). Bohater idzie więc na rozprawę sądową, gotowy bez wahania zrzec się praw rodzicielskich na rzecz ociekającego bogactwem wujostwa. Jednak los i scenarzyści mają wobec niego inne plany: wuj oferuje Charliemu dużą sumę pieniędzy za zaopiekowanie się chłopcem na czas wyjazdu do Włoch. Rzecz jasna, taki obrót spraw w filmie Hollywoodzkim sygnalizuje nadejście Wielkiej Życiowej Zmiany, wiążącej się dla bohatera z Możliwością Odkupienia. A w przypadku Charliego, dodatkowo, z możliwością Oddłużenia.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.