Facebook Google+ Twitter

Bankructwo huty szkła w Czechach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-20 22:53

Zbankrutowała huta szkła Crystalex w Novym Borze w północnych Czechach, która produkowała słynne czeskie kryształy „Bohemia Crystal".

Tym samym w stan upadłości przeszła ostatnia, siódma spółka czeskiego holdingu szklarsko-ceramicznego Bohemia Crystalex Trading, który jeszcze pół roku temu zatrudniał 5 tysięcy ludzi.

22 września ubiegłego roku zarząd holdingu BCT złożył wniosek o postępowanie upadłościowe wobec wszystkich swoich spółek i jednoczesne o objęcie moratorium chroniącym przed wierzycielami swoich dwóch najcenniejszych spółek: Crystalex w Novym Borze i Sklarny Kavalier w Sazawie. Moratorium Crystalexu skończyło się w ostatni dzień grudnia, a Kavaliera 2 stycznia.

Wierzyciele opróżnili konta obu przedsiębiorstw. Kilka dni później miejski sąd w Pradze ogłosił upadłość Kavaliera, a teraz Crystalexu.

Obie spółki zatrudniają około 3 tysięcy osób. Ich los zależy teraz od tego, czy w ramach postępowania likwidacyjnego uda się znaleźć kupców na obie huty. Minister finansów Miroslav Kalousek, który wcześniej wykluczał jakiekolwiek wsparcie państwa, zmienił kilka dni temu zdanie i jest skłonny wyrazić na to zgodę, jeśli spółki przedstawią realistyczne plany restrukturyzacji.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.