Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6434 miejsce

Banksy, czyli "czas przyjdzie" na graffiti. Sztuka czy wandalizm?

O tym streetartowym artyście głośno jest już od dłuższego czasu. Jego sława ciągle rośnie, a niebagatelne i mające przekaz dzieła są niesamowicie wciągające. Anonimowość artysty dodatkowo podsyca to zainteresowanie.

Sonda

Czy uważasz twórczość Banksy'ego za wandalizm?

Kim jest Banksy?
Nikt tak naprawdę tego nie wie. Artysta utrzymuje w tajemnicy swoją tożsamość w obawie przed policją oraz ze względu na swój wizerunek, który dzięki tej zagadkowości świetnie się sprzedaje. Wiadomo tylko, że pochodzi z Anglii i urodził się w 1974 roku. Według Wikipedii nazywa się Robert Banks, "The Mail on Sunday" twierdzi, że jego prawdziwe imię i nazwisko brzmi Robin Gunningham, a jeszcze inne źródła podają, że to Robin Banksy.

Wielokrotnie podejrzewano, że to fotograf Stephen Lazarides jest Banksym. Jednak sam Lazardies twierdzi, że jest tylko menadżerem streetartowca. Przyznaje też, że to on zarejestrował domenę strony Banksy'ego.

Czym są dzieła Banksy’ego? Jak możemy zobaczyć na jego oficjalnej stronie
(tutaj polska wersja) są to niezwykłe graffiti, parodie znanych obrazów oraz różnego rodzaju eksponaty. Banksy zaczynał jako zwykły grafficiarz. Po tym jak spędził kilka godzin, ukrywając się przed policją, leżąc pod pociągiem i przyglądając się numerom namalowanym za pomocą szablonu, zmienił jednak swój styl. Od tamtej pory maluje graffiti charakterystyczną techniką szablonową. Na miejsca swoich dzieł wybiera dość ryzykowne i niestandardowe miejsca. Maluje na murach w centrum miasta, zwierzętach, samochodach, koszach na śmieci czy znakach drogowych. Nie tworzy bezsensownie. Jego prace są zaangażowane społecznie i politycznie, krytykują konsumpcjonizm i wyśmiewają ludzką hipokryzję.

Do jednych z jego najbardziej znanych dzieł należy obraz nagiego mężczyzny zwisającego z parapetu okna, ukrywającego się w ten sposób przed mężem swojej kochanki. Namalował go na jednym z murów w centralnym Bristolu. Obraz wzbudził kontrowersje, dlatego przeprowadzono ankietę. 97 proc.
głosujących opowiedziało się za pozostawieniem obrazu, i tak też zrobiono.

W Muzeum Brytyjskim umieścił swój rysunek przedstawiający człowieka, który pcha wózek z zakupami. Władze muzeum nie pozbyły się go, postanowiły dodać go do swojej kolekcji eksponatów.

Jak dowiadujemy się z art.blox.pl (http://art.blox.pl/2006/03/Banksy-artystyczny-guerrila.html) Banksy namalował również 12 obrazów po palestyńskiej stronie zachodniego izraelskiego muru granicznego. Przedstawiały one m.in. dziewczynkę, którą unoszą balony, chłopca malującego białą drabinę sięgającą szczytu muru czy dzieci, które łopatką wykopały dziurę w murze, i ujrzały idylliczną plażę.

Artysta lubi zaskakiwać. "We're bored of Fish" czyli: "Mamy już dość ryb" to dwumetrowy napis, który umieścił w londyńskim zoo na klatce dla pingwinów.

Jednak twórczość Banksy’ego to nie tylko graffiti. W parku rozrywki Disneyland w 2006 roku umieścił dmuchaną lakę, przebraną na wzór więźniów osadzonych w obozie w Guantanamo Bay (pomarańczowy kombinezon, czarny worek na głowie, skute ręce). Chciał on w ten sposób zaprotestować przeciwko przetrzymywaniu ludzi w takich więzieniach. Lalka została usunięta przez pracowników parku po półtorej godzinie.

Rzeźba „zamordowana budka telefoniczna” jest chyba najbardziej charakterystyczną rzeźbą Banksy'ego. To między innymi to dzieło przyniosło mu rozpoznawalność.

Jeden ze swoich eksponatów o nazwie "Banksus Militus Ratus" artysta umieścił w Muzeum Historii Naturalnej. Przedstawiał on wypchanego szczura przebranego za grafficiarza w trakcie pracy. Stworzył on napis: „Our time will come”, co oznacza: „Nasz czas nadejdzie”.

Przez wielu twórczość Banksy’ego uznawana jest za sztukę, ale przez spore grono nazywana jest po prostu zwykłym wandalizmem. A wy jak sądzicie? Zachęcam zatem do wzięcia udziału w naszej sondzie.

Tych, których zaciekawiła twórczość tego artysty, zachęcam do obejrzenia jego filmu pt. "Wyjście przed sklep z pamiątkami", który w 2011 roku był nominowany do Oscara.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekawe prace. Zwłaszcza ta
http://www.banksy.pl/wp-content/uploads/2011/12/lifestyle1.jpg
Wielu ludzi nie widzi różnicy między graffiti a wandalizmem i to boli. Kojarzą graffiti z HWDP wymalowanym na elewacji bloku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Graffiti moze byc dobre , ale rownierz zle sa, wirtuozi , ale rownierz sa, brutale itp. w mojej okolicy jednego zauwarzylem i znam go tworzy cos co mnie zbytnio nie interesuje ale , widze ze on tym zyje to jest jego pasja, lubie, jak pomaluje cos z se,sem i daje to jakis pozytywny obraz .?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.